Výhľad globálnej ekonomiky zostáva vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu veľmi neistý. Vyhlásila to v pondelok šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová, podľa ktorej prehlbujúce sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami si vyžadujú, aby MMF našiel viac zdrojov.

Georgievová novinárom na on-line tlačovej konferencii povedala, že nové prerozdelenie tzv. zvláštnych práv čerpania (Special Drawing Rights, SDR) poskytne krajinám väčší fiškálny priestor na riešenie zdravotnej krízy a urýchlenie prechodu na digitálnu a zelenú ekonomiku.

Spojené štáty, najväčší akcionár MMF, za vlády odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa pritom zablokovali tento krok s argumentom, že by to poskytlo viac zdrojov práve bohatším krajinám, pretože pridelenie zdrojov z SDR by bolo úmerné ich podielu.

EBE 8 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke žena kráča po moste cez rieku Mohan, vľavo budova Európskej centrálnej banky (ECB) v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 30. septembrs 2020. FOTO TASR/AP
A woman walks over a bridge near the European Central Bank, left, in Frankfurt, Germany, Wednesday, Sept. 30, 2020. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Pandémia oživila spomienky na dlhovú krízu eurozóny

Švédska ministerka financií Magdalena Anderssonová, nová predsedníčka riadiaceho výboru MMF, ktorá tiež vystúpila na on-line tlačovej konferencii, v tejto súvislosti skonštatovala, že potreba likvidity zostáva veľká. Prekonzultuje tak s členskými krajinami možnosti jej rozšírenia.

Georgievová ďalej uviedla, že MMF rýchlo zvýšil zvýhodnené financovanie rozvíjajúcim sa ekonomikám, a to aj prostredníctvom SDR.

Podľa jej slov členovia MMF nikdy nezrušili možnosť uskutočniť novú alokáciu SDR - niečo podobné ako tlačenie peňazí centrálnou bankou. A dodala, že niektorí členovia o nej naďalej diskutujú ako o možnom kroku.