Ešte v minulom roku vláda schválila zvyšovanie platov vo verejnej správe a štátnej službe. Tento rok stúpli o desať percent, v januári budúceho roka budú rásť o ďalších desať percent. Cieľom návrhu bolo aj zredukovanie počtu komplikovaných tabuliek platových taríf vo verejnej správe a odstránenie rozdielu medzi sumou najnižšieho tabuľkového platu a výškou minimálnej mzdy.

Od januára tohto roka tak dosiahol najnižší plat v tabuľke zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme úroveň 520 eur, čím zároveň dorovnal sumu tohtoročnej minimálnej mzdy. Do tejto kategórie patrí napríklad aj školník, ktorý mal pri prvom nástupe do zamestnania ešte v minulom roku podľa tabuľkovej tarify nárok na mzdu vo výške 246,5 eura, minimálna mzda bola pritom 480 eur.

Zamestnávatelia to riešili tak, že rozdiel medzi tabuľkovým platom a minimálnou mzdou dorovnali takzvanými osobnými príplatkami, ktoré tiež tvoria plat zamestnancov verejnej správy. Týmto spôsobom malo byť zabezpečené, že každý mesačne zarobí aspoň sumu aktuálnej minimálnej mzdy.

Vyrovnanie vydržalo jeden rok

Od nového roka však

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa