Sociálnej poisťovni sa v prvých dvoch mesiacoch tohto roka v hospodárení nedarilo. Kým jej príjmy bez zohľadnenia prebytku z minulého roka dosiahli 1,64 miliardy eur, jej výdavky sa vyšplhali na 1,81 miliardy eur. Prebytok v sume 1,05 miliardy eur, ktorý si poisťovňa preniesla z minulého roka, tak klesol na 878,5 milióna eur. Celkové príjmy poisťovne boli za január a február síce medziročne vyššie takmer o 80 miliónov eur, oproti plánu však boli nižšie o 40 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvé dva mesiace tohto roka.

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov či samostatne zárobkovo činných osôb poisťovňa za dva mesiace vybrala 1,5 miliardy eur. Je to síce medziročne viac o 51,4 milióna eur, avšak o 55 miliónov eur menej, ako sa plánovalo v rozpočte. Príjmy poisťovne z dlžného poistného predstavovali takmer 66 miliónov eur. Medziročne je to viac o 21 miliónov eur. Príjmy poisťovne z poistného od štátu za dva mesiace tvorili 67,8 milióna eur a príjmy zo sankcií 440-tisíc eur.

Výdavky poisťovne za január a február predstavovali 1,81 miliardy eur. Medziročne stúpli o 213,4 milióna eur, v porovnaní s plánom na dva mesiace tohto roka však boli nižšie o 24,7 milióna eur. Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za január a február medziročne vzrástli o 211 miliónov eur na 1,54 miliardy eur. Výdavky na výplatu nemocenských dávok, naopak, medziročne klesli o 8,5 milióna eur na 182 miliónov eur. Medziročný nárast o 4,7 milióna eur zaznamenali výdavky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti, keď za dva mesiace tohto roka predstavovali takmer 45 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa minulý rok hospodárila s príjmami cez 10 miliárd eur