Vojenský súd vo východnej Líbyi poslal na 15 rokov do väzenia novinára Ismáíla abú Zríbu. Východolíbyjské úrady neposkytli detaily k obvineniu, ale podľa miestnych médií bol muž odsúdený za kontakty s televíziami a agentúrami, ktoré nesmú na východe Líbye pôsobiť. Misia OSN v Líbyi (UNSMIL) vyjadrila nad verdiktom ohromenie. Vyzvala k prepusteniu žurnalistu.

Podľa UNSMIL pri procese neboli dodržané líbyjské zákony ani medzinárodné požiadavky na spravodlivý proces a nebolo rešpektované právo na slobodné vyjadrenie názoru.

Východnú časť severoafrickej krajiny ovláda administratíva, ktorá neuznáva vládu v Tripolise a ktorú podporuje maršal Chalífa Haftar so svojou armádou. Tento režim sa opiera o pomoc Egypta či Rusko, na strane Tripolisu naopak stojí OSN alebo Turecko.

Znepokojenie v súvislosti s rozsudkom dal tiež najavo veľvyslanec Európskej únie v Líbyi Alan Bugeja. Vyzval východolíbyjské úrady, aby novinára prepustili a rešpektovali jeho právo na slobodné vyjadrovanie.

Podľa agentúry AFP je situácia novinárov v Líbyi stále zložitejšia. Mnohí sú vystavení zastrašovaniu, zatýkaniu a hrozbám a niektorí z nich z krajiny odišli. Organizácia Reportéri bez hraníc radí Líbyu na rebríčku 180 krajín v otázke slobody tlače na 164. miesto.