Dvaja z 11 migrantov, ktorí v uplynulých dňoch nelegálne prekročili vonkajšiu hranicu s Ukrajinou, boli pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19. Všetci policajti, ktorí s cudzincami prišli do kontaktu, sa preto podrobia testovaniu. Informovala o tom hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická.

Ako uviedla, novým koronavírusom mala byť infikovaná štátna príslušníčka Kamerunu a štátny príslušník Eritrey, ktorých spolu s ďalšími štyrmi cudzincami zadržali hraničiari v lesnom poraste v katastrálnom území obce Krčava, v okrese Sobrance, v piatok 18. septembra. ,,Cudzinka bola eskortovaná do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov Sečovce, kde bola umiestnená v karanténnej miestnosti. Cudzinec ostáva do ďalšieho rozhodnutia v karanténe, v miestnosti pre predvedené a zaistené osoby na oddelení hraničnej kontroly Policajného zboru Petrovce," doplnila.

Svetová zdravotnícka organizácia vo svojich smerniciach odporúča cielený skríning a preventívne očkovanie migrantov.
Neprehliadnite

Pracujúci migranti poslali domov rekordné množstvo peňazí

Podľa Kopernickej ďalších slov si Ukrajinca, ktorý bol členom zadržanej skupiny, prevzal vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii, keďže ho polícia podozrieva zo spáchania zločinu prevádzačstva.

V sobotu mali hraničiari v blízkosti slovensko-ukrajinskej hranice zadržať ďalších štyroch nelegálnych migrantov. Krátko po polnoci to boli Somálčan a Jemenčan, ktorých policajti z Vyšného Nemeckého kontrolovali opäť v katastri obce Krčava. Neskôr policajti z Petroviec na základe kamerových záberov zaistili v blízkosti štátnej hranice dvoch štátnych príslušníkov Indie. Aj štátneho príslušníka Azerbajdžanu zadržali hraničiari z Petroviec v pondelok na základe nasnímania kamerami.

Na snímke ukrajinskí občania prichádzajú na hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom 28. marca 2020. V dôsledku šírenia nového koronavírusu sa ukrajinská štátna hranica uzavrela, a to aj pre Ukrajincov, ktorí sa do 27. marca nevrátili do vlasti. V sobotu ráno ešte mohli poslední Ukrajinci prejsť pešo štátnu hranicu. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Ukrajina pre nový koronavírus uzavrie hranice do konca septembra

,,Všetci predvedení cudzinci boli zaistení v zmysle zákona o pobyte cudzincov za účelom ich vrátenia podľa medzinárodnej zmluvy," uzavrela Kopernická s tým, že všetkých cudzincov s negatívnymi výsledkami testov na Covid-19 polícia administratívne vyhostila a udelila im zákaz vstupu na územie SR a ostatných členských štátov EÚ po dobu troch rokov, a následne ich odovzdali príslušníkom Štátnej hraničnej služby Ukrajiny.