Regionálne trate východného Slovenska sa dočkajú deviatich nových súprav dovedna za 76,3 milióna eur.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v piatok na železničnej stanici v Bratislave podpísal so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na deväť nových elektrických jednotiek.

Východ nezanedbávame

„Nie je pravda, že východ Slovenska je mimo záujmu ministerstva dopravy. Reagujem tak na obvinenia, že na východ nič nekupujeme. Práve naopak, na východ Slovenska smeruje významná investícia – deväť kusov elektrických jednotiek,“ zdôraznil Doležal.

Výška nenávratného finančného príspevku, čo je EÚ zdroj a štátny rozpočet, predstavuje 74,3 milióna eur. Spolufinancovanie ZSSK je vo výške 1,9 milióna eur.

Deväť nových ucelených vlakov bude nasadených na trate Košice – Lipany – Plaveč, Košice - Michaľany – Trebišov a Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou.

K lístku kúpenému na internete musíte sprievodcovi ukázať aj doklad totožnosti.
Neprehliadnite

Tarify lístkov na vlak by sa mohli upravovať, pripustil A. Doležal

Dodávateľom jednotiek je český výrobca Škoda Transportation. Všetkých deväť kusov elektrických jednotiek bude dodaných najneskôr do konca roka 2023.

„To je ten posledný termín, keď môžeme čerpať z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra,“ ozrejmil šéf rezortu dopravy.

Perspektíva ďalších nákupov

Predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň podotkol, že železničná spoločnosť neobstarala len dodanie deviatich kusov elektrických jednotiek v rámci tohto verejného obstarávania, ale je tam možnosť uplatnenia opcie na ďalších jedenásť kusov, na ktoré bude ZSSK hľadať ďalšie zdroje.

„Či už z nového programového obdobia, z plánu obnovy alebo z iných zdrojov. Čiže máme možnosť na východné Slovensko dodať viac ako týchto deväť kusov elektrických jednotiek,“ dodal s tým, že v prípade ďalších jedenástich kusov ide o sumu zhruba 85 miliónov eur.

Nové elektrické jednotky budú nízkopodlažné s minimálnou kapacitou 300 miest na sedenie pre cestujúcich druhej triedy. Ich prevádzková rýchlosť bude 160 kilometrov za hodinu.

Český výrobca spolu so ŽOS Trnava v súčasnosti dodáva ZSSK 25 nových elektrických jednotiek za 160 miliónov eur, nasadených v regionálnej doprave v žilinskom a trenčianskom regióne. V prevádzke je už 18 týchto súprav.

Švajčiarsky hyperloopový projekt
Neprehliadnite

Rodí sa superrýchly vlak, ktorý by chcel pokoriť aj Muskove či Bransonove konkurenčné plány