Ďalší ukrajinský vojak prišiel o život pri nepriateľskom ostreľovaní ukrajinských pozícií v oblasti Donbasu na východe krajiny, ktorého časť ovládajú proruskí separatisti. Británia a USA sa „pevne postavili" proti „ruskej destabilizačnej kampani voči Ukrajine a vyzvali Rusko na okamžité zmiernenie vyhrotenej situácie v Donbasu a na plnenie medzinárodných záväzkov, uviedol šéf britskej diplomacie Dominic Raab po rokovaní so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom.

Ukrajinský vojak prišiel o život pri sobotňajšom ostreľovaní v okolí mesta Luhansk, uviedol denník Ukrajinská pravda s odvolaním na oznámenie miestnej armády. Podľa velenia ukrajinskej armády „ruské hybridné vojská" ostreľovali ukrajinské pozície v deviatich prípadoch. Armáda tiež zaznamenala prelety nepriateľského bezpilotného lietadla nad frontovú líniou. Ukrajinskí vojaci na ostreľovanie odpovedali paľbou. Od nedeľňajšieho rána panuje na fronte dosiaľ pokoj.

Tomáš Valášek
Neprehliadnite

Valášek o kríze v Donbase: Moskva nechce mier, ona chce večne nestabilnú a slabú Ukrajinu

Separatisti z Donecka a Luhanska podľa ruského denníka Kommersant hlásia celkom osem prípadov porušenia prímeria zo strany ukrajinských vojakov, pričom miestne úrady  upresňujú informácie o prípadných ranených v radoch civilného obyvateľstva.

V sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským vyzval na ukončenie znepokojujúceho vývoja na východe Ukrajiny a na rešpektovanie jej územnej celistvosti. Turecký prezident dodal, že dúfa v mierové riešenie konfliktu podľa medzinárodného práva.

WA 7 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom (nie je na snímke) v Kyjeve v stredu 3. marca 2021. FOTO TASR/AP

  
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy talks during a joint media conference with European Council President Charles Michel in Kyiv, Ukraine, Wednesday, March 3, 2021. (Sergiy Dolzhenko/Pool via AP)
Neprehliadnite

Ako Západ klame Kyjev. Členstvo Ukrajiny v NATO by sa mohlo skončiť katastrofou

Ukrajina od ruskej anexie Krymu a prepuknutia ozbrojeného konfliktu v Donbase na jar 2014 obviňuje Rusko z agresie a okupácie ukrajinských území, aj keď Moskva priame zapojenie do konfliktu popiera. Boje si doteraz vyžiadali viac ako 13-tisíc obetí.