Výbuch v Prešove

Na Mukačevskej ulici v Prešove krátko popoludní vybuchol plyn v jednom z panelákov. Požiar a explózia narušili statiku budovy. Hrozí, že sa zrúti. Plyn zrejme vybuchol medzi 9. a 12. poschodím. Tlaková vlna zničila aj časť schodiska. Výbuch plynu v prešovskej bytovke si doteraz vyžiadal päť obetí a viac ako 40 zranených.

Už majú čísla

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zaregistrovala na svojom piatkovom zasadnutí 25 kandidačných listín od politických subjektov kandidujúcich v parlamentných voľbách. Strany zároveň dostali čísla kandidátok. Oznámil to predseda komisie Eduard Bárány.

Problémy na Orave

Ďalší slovenský hutnícky podnik hlási problémy. Spoločnosť OFZ, ktorá zamestnáva zhruba päťsto ľudí a je jedným z najväčších zamestnávateľov na Orave, dopláca na nepriaznivý vývoj na trhu s kovmi. Po veľkých hráčoch ako U.S. Steel Košice či Slovalco zvažujú redukcie zamestnancov aj oravskí zliatinári.

Televízna trojka

RTVS v piatok prezradila detaily o novej programovej službe - televíznej Trojke. Do jej spustenia ostávajú dva týždne, štart teda stihne tesne pred Vianocami, konkrétne v nedeľu 22. decembra o 6:00. Ponúkať bude programy z archívu, zameraná bude prioritne na divákov starších ako 60 rokov.

Ropný škrt

Štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci na čele s Ruskom, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, sa na piatkovej schôdzke vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania ťažby prehĺbia o ďalších 500-tisíc barelov denne. Dodatočné produkčné škrty budú platiť v 1. kvartáli budúceho roka. Rozsah obmedzenia ťažby (vychádza z produkcie za október 2018) tak dosiahne 1,7 milióna barelov denne oproti terajšiemu programu, ktorý ťažbu oproti októbru 2018 redukuje o 1,2 milióna barelov denne.