Nemecko počas augusta spúšťa projekt základného príjmu. Vybraní nemeckí občania budú počas troch rokov dostávať sumu 1 200 eur mesačne počas troch rokov. Trojročný experiment v súčasnosti skúma dopad základného príjmu na životnú úroveň účastníkov štúdie.

Súčasťou experimentu bude 120 ľudí, ktorým sa príjem bude vyplácať od jari 2021.  Porovnávacou vzorkou je skupina 1 380 ľudí, ktorí príjem nedostanú. Štúdiu vedie Nemecký inštitút pre ekonomický výskum a organizácia Mein Grundeinkommen. Prostriedky na štúdiu poskytlo približne 140-tisíc podporovateľov tejto myšlienky.

Idú skúmať možné prínosy

V tejto fáze štúdie sa v Nemecku nehľadá udržateľný model fungovania základného príjmu, to príde na rad až po vyhodnotení prípadných prínosov tohto konceptu. „Chceme zistiť ako nepodmienený základný príjem mení ľudí a spoločnosť. Chceme vedieť, čo to urobí so správaním a postojmi ľudí a či základný príjem dokáže pomôcť s výzvami, ktorým naša spoločnosť čelí,“ hovorí Michael Bohmeyer z organizácie Mein Grundeinkommen.

Podľa jeho slov väčšina ľudí nebude základný príjem vnímať ako viac peňazí, pocítia ale, že ich ekonomická istota sa zvýši.

Neprehliadnite

Taliani zaviedli základný príjem pre chudobných

Nemeckí občania sa môžu o základný príjem uchádzať od 18. augusta tohto roku. Štúdia sa začne vo chvíli, keď sa do programu prihlási milión Nemcov. Prihlásiť sa môže každý plnoletý nemecký občan s tým, že podmienkou je vyplnenie osobného formulára

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa