Exkluzívna online anketa „77 dôvodov, prečo mám rád Slovensko“ hľadá ženskú historickú osobnosť, ktorú považujú Slováci za výnimočnú. Hlasovanie zároveň rozhodne aj o ďalších siedmich ikonách, ktoré budú zdobiť šiesty ročník limitovanej edície ultraprémiovej Goral Vodky MASTER. Svojmu majiteľovi môže dokonca priniesť odmenu vo forme jednej z neopakovateľných fliaš v hodnote 77 eur.

Hana Hegerová

Nekorunovaná kráľovná šansónu prvýkrát rozozvučala svoj hlas v bratislavskej nemocnici v roku 1931. A hrozilo, že ho svet ani nebude počuť, pretože sa chcela stať herečkou. Našťastie ju objavil kapelník orchestra Tatra revue a zvyšok je história. Hana precestovala mnoho krajín, čo sa nepáčilo predstaviteľom bývalého režimu, ktorí jej vystúpenia obmedzovali a na niekoľko mesiacov ju dokonca aj uväznili. Na pódium sa však vrátila a vystupovala až do roku 2011, keď ukončila spevácku kariéru. Svet opustila o desať rokov neskôr v pražskej nemocnici.

Beatrix Pospíšilová Čelková

Možno keby sa jej rodičia nerozviedli, vyrastala by v usporiadanej rodine. Lenže oni sa rozviedli, a tak rástla pod dozorom učiteliek z penziónu a tety Hrubišovej, s ktorou spoznávala vojnovú Bratislavu. Tetina kamarátka, pani Kohnová, Beatrix poprosila, aby odniesla vtedy perzekvovaným židom lieky. A Beatrix, prezývaná tiež Trixie, to napriek mladému veku (mala vtedy len 16 rokov) urobila, a nebolo to prvýkrát. Vďaka hereckému talentu, odfarbeným vlasom a rôznym zamestnaniam sa ako spojenecká špiónka dostala k mnohým informáciám, dokonca aj k plánom bratislavskej rafinérie Apollo, ktorej neskoršie bombardovanie nacistov spôsobilo veľké škody. Trixie však mrzelo, že útok poškodil časť mesta a zmaril aj nevinné životy, preto sa rozhodla pracovať na onkológií, kde roky pomáhala najťažšie chorým pacientom.

Božena Slančíková Timrava

Prvá slovenská spisovateľka, na rozdiel od svojich hrdinov, nežila život, ktorý by možno stál za román. Napriek veľkému počtu nápadníkov sa nikdy nevydala a radšej piekla koláče na cudzie svadby. Nemala vlastné deti, ale varovala ich sestrám aj ďalším ženám ako opatrovateľka v materskej škôlke. Necestovala po svete, no možno práve vďaka tomu dokázala v dielach presne opísať realitu, krásu aj zaostalosť dedinského života. Jej veční Ťapákovci doteraz ožívajú na doskách divadiel a meno Timrava, ktoré si zobrala od studničky v polichnianskom chotári, je navždy zapísané v učebniciach a encyklopédiách.

Sára Salkaháziová

V Košiciach sa v roku 1899 narodilo dievčatko, z ktorého sa stala najprv učiteľka, neskôr redaktorka, a nakoniec rehoľná sestra v Spoločnosti sociálnych sestier. Sára získala vzdelanie aj empatiu, vďaka ktorým sa v škole starala nie len o známky žiakov, ale pomáhala aj chudobným deťom. Možno práve preto sa našla v službe Bohu a túžila ísť na misiu do Latinskej Ameriky. Prekazila jej to však druhá svetová vojna, pre ktorú Sára ostala v Budapešti, kde založila prvú vysokú školu pre pracujúce ženy v Maďarsku. Práve tam ukrývala židovských utečencov, čo sa jej stalo v roku 1944 osudným. Na jej prácu sa však nezabudlo. V roku 2006 bola vyhlásená cirkvou za blahoslavenú a projekt Sára sa dodnes venuje rodinám v krízových situáciách.

Ľudmila Šapošnikovová Aujeská

V dobách, keď ženy museli stáť krok za mužom, nevystrkovať hlavu z rady a venovať sa výchove detí, sme na Slovensku mali prvú ženskú pilotku. Narodila sa síce v Rusku, no po občianskej vojne sa s rodinou presťahovala do Nitry, kde prežila napokon celý život. Časť z neho v kokpite lietadla. Do stroja ju posadil Nikolaj Šapošnikov, ktorý ju naučil lietať a na meniny jej zostrojil najmenšie jednomiestne lietadlo v Európe. Neskôr sa za Nikolaja vydala a v roku 1930 ako prvá žena dostala i pilotný preukaz. Šťastie v manželstve jej však prekazil alkohol, a tak Ľudmila urobila ešte odvážnejší krok v podobe žiadosti o rozvod. Vďaka otcovej podpore mohla žiť po svojom a dokonca sa aj druhýkrát vydať. Opäť do Nitry, kde s Jozefom Aujeským vymenila kokpit za volant auta. Letecký svet však na ňu nezabudol a po jej smrti v roku 1985 prelietavali na jej počesť nad cintorínom lietadlá.

S nasledujúcimi päticami nominovaných sa čitatelia môžu bližšie zoznámiť počas najbližších piatich týždňov trvania online ankety. Hlasovať však môžete už teraz TU.

Ďalšie dôležité správy