V exkluzívnej online ankete 77 dôvodov prečo mám rád Slovensko hlasujte za mužskú historickú osobnosť Slovenska, ktorú považujete za výnimočnú. Ponúkneme vám 20 nominácií, každý týždeň 5 významných osobností. Tu sú poslední piati nominovaní:

Juraj Jánošík   

„Bohatým bral a chudobným dával“ - to je snáď najznámejšia veta, ktorá sa spája so slovenským zbojníkom či národným hrdinom Jánošíkom. Počas života prepadával so svojou vernou družinou pocestných v lesoch medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom. Lup potom rozdával medzi chudobných. Legenda o jeho skutkoch však začala vznikať až po jeho smrti v marci 1713. Jánošíka popravili v Liptovskom Mikuláši nabodnutím na hák cez ľavý bok. Postava Jánošíka je dodnes spájaná s udatnosťou, nebojácnosťou, odvahou a silou. 

P. O. Hviezdoslav 

Hviezdoslav bol jednou z vedúcich osobností slovenskej literatúry a kultúry na sklonku 19. začiatku 20. storočia. Spisovateľ, právnik a básnik Hviezdoslav je pôvodom Oravec. Narodil sa do chudobnej zemianskej rodiny v obci Vyšný Kubín. Svojou šikovnosťou však začal vynikať už na gymnáziu. Popri spisovateľskej kariére pôsobil taktiež 20 rokov ako advokát. Hviezdoslav svoju lásku k rodnému kraju pretavoval do svojej tvorby. Medzi jeho najznámejšie epické dielo patrí Hájnikova žena. V lyrických Krvavých sonetoch však reagoval na absurdnosť vojny a odsúdil jej deštruktívnosť. 

Aurel Stodola

Otec parných turbín - taký prívlastok dostal rodák z Liptovského Mikuláša Aurel Stodola. Bol významným slovenským fyzikom a technikom. Podstatnú časť svojho života však prežil v zahraničí, kde sa mohol jeho talent a nápady prejaviť naplno. Najsilnejšiu stopu zanechal na zürišskej technickej vysokej škole, na ktorej pôsobil ako vedec, ale aj pedagóg. Priateľstvo udržiaval dokonca aj s Albertom Einsteinom. Napriek jeho bohatému životu v zahraničí na Slovensko nikdy nezanevrel a do konca života udržiaval s rodinou blízky kontakt.

Ján Jesenius 

Priekopník v medicíne a anatómii - Ján Jesenius - sa navždy zapísal do dejín ako človek, ktorý vykonal prvú verejnú pitvu v strednej Európe.  Bol nielen lekárom, no i filozofom a politikom. Svoje vzdelanie získal na univerzite vo Wittenbergu. Počas svojej dlhej kariéry sa venoval skúmaniu stavby orgánov, ale aj morovej epidémii či krvi. Osudné mu bolo protestovanie proti zvoleniu Ferdinanda ll. za uhorského kráľa v Bratislave, po ktorom ho väznili, no prepustili. Keď však Ferdinand ll. Habsburský nastúpil na trón, Jesenius bol znovu zatknutý a odsúdený na smrť. Popravili ho v Prahe na Staromestskom námestí. 

Jozef Bednárik 

Večne usmiaty a optimizmom sršiaci umelec. „Béďo“ ako ho všetci volali, bol obľúbeným slovenským hercom a divadelným režisérom. Herectvo vyštudoval na VŠMU v Bratislave. Ako režisér pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, režisérsky však „hosťoval“ aj v Bratislave, Prahe, Brne či zahraničí. Okrem práce z divadla bol známy aj ako obľúbený porotca z tanečnej šou Let´s Dance. Bednárika za život trápili rôzne choroby, zomrel však náhle na vážne metabolické a kardinálne zlyhanie v roku 2013 ako 65-ročný. 

Hlasujte v exkluzívnej online ankete s TRENDom, vyberte 7 najvýznamnejších mužov slovenskej histórie a vyhrajte fľašu limitovanej edície Goral Vodky Master z prvého ročníka ankety v hodnote 77 eur.