V exkluzívnej online ankete 77 dôvodov prečo mám rád Slovensko hlasujte za mužskú historickú osobnosť Slovenska, ktorú považujete za výnimočnú. Ponúkneme vám 20 nominácií, každý týždeň 5 významných osobností. Tu sú ďalší nominovaní:

Milan Rastislav Štefánik

Astronóm, svetobežník, vojak aj diplomat. Syn evanjelického farára Pavla Štefánika sa už na svojich štúdiách v Prahe stotožnil s myšlienkami T. G. Masaryka, ktorý v tej dobe ešte učil na Karlovej univerzite a o niekoľko rokov neskôr s ním spolupracoval na vytvorení Československej národnej rady a vybudovaní Československej armády. Štefánik sa ešte pred svojou kariérou diplomata venoval astronómii a hviezdam, vďaka čomu absolvoval expedície v Alžírsku, na Tahiti či v Brazílii. Zomrel počas leteckého nešťastia neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Ondrej Nepela

Slovenský športovec storočia, krasokorčuliar a podľa slov trénerky Hildy Múdrej aj vzor spoľahlivosti. Malého Ondríka priniesla na bratislavský “zimák” ešte jeho mama a o niekoľko rokov, súťaží a šampionátov na ňom korčuľoval ako majster sveta, olympijský víťaz a aj majster Európy. Hovorí sa, že nemal veľa talentu, ale kompenzoval to snahou o technickú dokonalosť, ktorá mu nakoniec vyniesla aj želaný úspech. Slovenský olympijský výbor na jeho počesť každý rok udeľuje Cenu Ondreja Nepelu práve mladému športovcovi do 23 rokov s výraznou perspektívou.

Matej Bel

Učiteľ, evanjelický kazateľ, encyklopedista a polyhistor. Rodičia ho podporovali v škole a tak vystriedal niekoľko gymnázií. Po maturite študoval teológiu na Univerzite v Halle, kde sa zaujímal aj o filozofiu, medicínu, prírodné vedy, jazyky či pedagogiku. Po návrate domov sa stal rektorom lýcea v Bratislave, kde presadzoval tzv. pedagogický realizmus, ktorý mal pôvod v pietizme. Neskôr v roku 1735 sa snažil vytvoriť Uhorskú učenú spoločnosť, ktorá by poskytla priestor jej členom na vedu a diskusiu. Matej Bel zomrel nečakane na mŕtvicu po návrate z kúpeľov, kde sa liečil.

Július Satinský

Kto by si nepamätal doktora a otca troch detí z filmu S tebou ma baví svet? Legendárny herec, dramaturg a zabávač Július Satinský sa narodil v Bratislave a počas štúdia na Vysokej škole múzických umení spoznal svojho “parťáka” Milana Lasicu, s ktorým účinkoval v autorských dialógoch v bratislavskej Tatre. Zahrali si aj na doskách Divadla na korze či v kabarete Večerní Brno. Po roku 1989 sa ich cesty rozdelili a Satinský sa okrem herectva venoval aj tvorbe pre deti a publicistike. Zomrel 29. decembra 2002 v Bratislave.

Jozef Gabčík

Brigádny generál in memoriam, člen špeciálnej jednotky a hrdina slovenského a českého ľudu. Taký bol Jozef Gabčík, ktorý sa do histórie zapísal ako veliteľ skupiny Anthropoid. Jej úloha bola jasná, atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Misia bola úspešná aj vďaka českým vlastencom. Gabčíkovi sa podarilo uniknúť z miesta atentátu a spolu s ďalšími parašutistami sa im darilo ukrývať. Poslednou skrýšou bol pravoslávny kostol, kde Gabčík v bezvýchodiskovej situácii spáchal samovraždu.

Hlasujte v exkluzívnej online ankete s TRENDom, vyberte 7 najvýznamnejších mužov slovenskej histórie a vyhrajte fľašu limitovanej edície Goral Vodky Master z prvého ročníka ankety v hodnote 77 eur.