V exkluzívnej online ankete 77 dôvodov prečo mám rád Slovensko hlasujte za mužskú historickú osobnosť Slovenska, ktorú považujete za výnimočnú. Ponúkneme vám 20 nominácií, každý týždeň 5 významných osobností. Tu sú ďalší nominovaní:

Alexander Dubček

Československý politik, člen komunistickej strany a popredná osobnosť „Pražskej jari" z roku 1968. Od januára 1968 zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ. V tejto funkcii presadzoval kroky k liberalizácii režimu a snažil sa o budovanie „socializmu s ľudskou tvárou". Tento reformný proces, ktorý zarezonoval v celom svete, zlikvidovala invázia vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 a neskôr normalizácia, počas ktorej sa Dubček musel z vrejného života stiahnuť a žil vo vnútornom exile v Bratislave. Po nežnej revolúcii sa opäť vrátil do politického života ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR a predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Jeho život tragicky vyhasol po dopravnej nehode služobného auta pri Humpolci.

Jozef Murgaš

Katolícky kňaz, vynálezca, priekopník bezdrôtovej telegrafie, maliar, ale aj signatár Pittsburskej dohody. V roku 1896 odišiel do Ameriky, kde sa oddal rozvoju tamojšej slovenskej komunity. Zriadil si tam prvé laboratórium a venoval sa svojmu priekopníckemu dielu v oblasti rádiotelegrafie. Federálny patentový úrad vo Washingtone Murgašovi udelil dva patenty. Prvý na Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhý na Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. Jeho najvýznamnejším objavom však zostáva dosiahnutie bezdrôtového prenosu hovoreného slova pred svedkami, čím sa zapísal do histórie ako vynálezca rádia.

Móric Beňovský

Slávny dobrodruh, cestovateľ, kolonizátor a veliteľ poľskej armády či rakúsky vojak. Bol taktiež spisovateľom a autorom diela Pamäti a cesty. V radoch poľských vojsk bojoval proti Rusom, tí ho uväznili a poslali do vyhnanstva na Kamčatku. Utiekol a ako prvý Európan sa plavil v severnom Tichom oceáne. Preskúmal západné pobrežie Aljašky a jeho cesta do Macaa bola prvou známou cestou zo severozápadného pobrežia Ameriky na juhovýchodné pobrežie Ázie. Beňovský bol prvý kráľ zjednoteného Madagaskaru a významný výskumník tohto ostrovného štátu.

Pavol Demitra

Rodák z Dubnice nad Váhom bol jedným z najznámejších slovenských hokejistov všetkých čias. S hokejom začínal v rodnom meste, v klube Spartak ZŤS Dubnica nad Váhom. Vrcholový hokej začal hrať v sezóne 1992/93 v poslednom ročníku česko-slovenskej ligy za Duklu Trenčín. Posledným klubom, v ktorom hral, je Lokomotiv Jaroslavľ, avšak najväčšiu kariéru spravil ako hráč slovenskej reprezentácie, ktorej bol na viacerých reprezentačných podujatiach aj kapitánom. Pavol Demitra zomrel 7. septembra 2011 pri havárii lietadla, pri ktorej zahynul takmer celý hokejový tím Lokomotiv Jaroslavľ.

Martin Benka

Významný slovenský maliar, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagóg a esperantista. Zakladateľ moderného slovenského prejavu v maľbe a v kresbe. Venoval sa gobelínovej tvorbe, scénickému výtvarníctvu, hudbe a husliarstvu. V oblasti knižného dizajnu a typografie vytvoril Benka množstvo zaujímavých fontov a dizajnérskych úprav kníh. Vytvoril aj viacero obálok kníh pre nakladateľa Leopolda Mazáča v Prahe. Takisto je autorom niekoľkých súkromných, nepredajných bibliofílií.

Hlasujte v exkluzívnej online ankete s TRENDom, vyberte 7 najvýznamnejších mužov slovenskej histórie a vyhrajte fľašu limitovanej edície Goral Vodky Master z prvého ročníka ankety v hodnote 77 eur.