V exkluzívnej online ankete 77 dôvodov prečo mám rád Slovensko hlasujte za mužskú historickú osobnosť Slovenska, ktorú považujete za výnimočnú. Ponúkneme vám 20 nominácií, každý týždeň 5 významných osobností. Tu sú prví nominovaní:

Ľudovít Štúr

Meno Ľudovít Štúr, ktorý bol buditeľom, politikom aj filozofom, je všetkým Slovákom známe. Do povedomia sa dostal vďaka svojej angažovanosti v uzákonení slovenského jazyka i postavení Slovenska v Uhorsku. Možno ho považovať za mladého génia, pretože kodifikácia slovenčiny sa mu spolu s Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom podarila ako 28-ročnému. V priebehu ďalších piatich rokov už bol poslancom Uhorského snemu a stál na čele slovenského povstania. Aj napriek svojmu pomerne krátkemu životu ho možno považovať za jednu z najvýznamnejších osobností Slovenska.

Štefan Banič

Rodák zo Smoleníc posunul celý svet k objavu, bez ktorého si dnešné lietanie nevieme predstaviť. Štefan Banič sa po vyučení za murára rozhodol odísť do USA a práve tam bol svedkom pádu lietadla, čo ho prinútilo premýšľať nad zhotovením padáka. Svoj vynález zostrojil na štýl dáždnika, ktorý mu v roku 1914 v USA aj patentovali. Za „veľkou mlákou“ bol aj členom Americkej spoločnosti pre podporu letectva a aktívne pôsobil v Slovenskej lige.

Vladimír Dzurilla

Najlepší hokejista Slovenska 20. storočia a člen Siene slávy IIHF. Aj takéto ocenenia patria hokejovému brankárovi Vladimírovi Dzurillovi, ktorého Slovensku závidel celý svet. V reprezentácii ČSSR nastúpil na 172 zápasov a hral na 11 majstrovstvách sveta. Rodák z Bratislavy je dodnes jediným Slovákom, ktorý sa mohol pýšiť až tromi zimnými olympijskými medailami a zároveň je jediným slovenským hokejistom s tromi titulmi majstra sveta.

Imrich Karvaš

Človek, ktorý počas 2. svetovej vojny chránil pred nacistami slovenské financie a bol podporovateľom SNP. Aj tak by sa dal charakterizovať Imrich Karvaš, guvernér NBS. Jeho majstrovstvo sa ukázalo na schopnosti uchrániť slovenské menové zlato pred jeho využitím radikálov koncom vojny. S fašizmom si ruku nikdy nepodal a preto bol aj spojkou partizánov, ktorým presúval množstvo financií, surovín a tovarov. Za svoje konanie putoval do koncentračných táborov, ktoré našťastie neboli jeho posledným dejiskom. Vyslúžil si mnohé ocenenia aj uznania a patrí k významným osobnostiam ekonomickej teórie a praxe.

Koloman Sokol

Rodák spod Tatier je jedným z najvýznamnejších slovenských umelcov doma aj v zahraničí. K jeho tvorbe sa vyjadril aj Pablo Picasso, ktorý povedal: „Sokol nepotrebuje Picassa na to, aby bol veľký“. Koloman Sokol je zakladateľom grafiky na Slovensku aj v Mexiku, v ktorom pôsobil ako učiteľ na tamojšej Akadémii výtvarných umení. Počas tvorby sa venoval sociálnym otázkam a chudobe, jeho diela sa vyznačujú silným emotívnym podtónom.

Hlasujte v exkluzívnej online ankete s TRENDom, vyberte 7 najvýznamnejších mužov slovenskej histórie a vyhrajte fľašu limitovanej edície Goral Vodky Master z prvého ročníka ankety v hodnote 77 eur.