Väčšina rodičov (respektíve zákonných zástupcov dieťaťa) pri výbere uprednostňuje takzvanú školu za rohom, teda logisticky najvýhodnejšie riešenie. Základná škola v mieste trvalého bydliska budúceho prváka musí prednostne prijať práve deti zo svojej spádovej oblasti.

Ktoré ulice a domy patria do obvodu školy, oznamuje mesto alebo obec vo všeobecne záväznom nariadení. Zoznam zväčša sprístupní v zjednodušenej verzii aj na svojej webstránke, prípadne požiada „svoje“ školy, aby zoznam ulíc sprístupnili na svojich nástenkách.

Rodič môže vybrať pre svoje dieťa aj inú základnú školu. Hoci riaditeľ takej školy nie je povinný dieťa prijať, vo väčšine prípadov nového zverenca privíta. Každý nový žiak prinesie škole dotáciu od štátu, takzvaný normatív, ktorý pre tento rok vychádza v priemere na 1 796 eur. Väčšina škôl trpí nedostatkom financií, navyše, máloktorá škola má vzhľadom na demografický vývoj naplnené kapacity.

Osobitným prípadom sú výberové školy, ktoré aj v prípade detí začínajúcich školskú dochádzku robia talentové skúšky. „Obsadzujeme tento rok dve triedy a neprijímame deti, ktoré cez tieto skúšky neprejdú. A to ani v prípade, že patria do spádovej oblasti školy,“ upozorňuje napríklad

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa