Svet daňových kontrolórov a vysokých úradníkov finančnej správy je nepreniknuteľný. Ich práca a postupy sú dôkladne chránené daňovým tajomstvom. Na jednej strane je to dôležité pre ochranu citlivých údajov daňovníkov. Na druhej strane tým však vzniká netransparentné prostredie odolné voči externej kontrole, ktoré je živnou pôdou korupcie.

Svedčí o tom aj nahrávka rozhovoru medzi podnikateľom M. Suchobom s prominentným postavením na finančnej správe a M. Kočnerom, ktorý veľkú časť svojho biznisu zakladal na špekuláciach s DPH. Zverejnil ju Denník N. Podstata ich debaty spočíva v tom, že M. Suchoba dokáže M. Kočnerovi za patričný úplatok vybaviť, aby daniari nepreverovali jeho transakcie v súvislosti s golfovým areálom v Báči, na ktorých ukradol štátu cez DPH 4,2 milióna eur.

Vybavovači DPH vyskočili z Kočnerovho mobilu. Opozícia chce ísť na finančnú správu

Michal Suchoba Zdroj: Maňo Štrauch

„Hrabú sa ti v tom policajti zľava, sprava. NAKA… ochota úradníkov robiť rôzne veci je vtedy relatívne obmedzená a hovorím o úradníkoch finančnej správy,“ hovorí na nahrávke M. Suchoba a dodáva, že keď ukradol 4,2 milióna eur, musí chápať, že za ututlanie takého kšeftu sa platia veľké peniaze.

TREND nedávno informoval, že veľké peniaze sa platia aj za odblokovanie zadržaného odpočtu DPH, a to aj v prípade poctivých firiem. Oslovujú ich rôzni „vybavovači“, ktorí im po začatí daňovej kontroly ponúkajú pomoc za podielovú odmenu na vrátenej vratke. Takéto svedectvo poskytla TRENDU firma ST Omega, od ktorej si v roku 2013 vypýtal daňový poradca Viliam Kupec za pomoc s vratkou DPH viac ako 600-tisíc eur.

TREND je stále v kontakte aj s podnikateľom, ktorého kontaktoval vybavovač, ktorý mal k dispozícii detailné informácie z daňového spisu, čo je v rozpore so zákonom a poukazuje na fakt, že do systému musí byť v tomto prípade zapojený aj človek z finančnej správy. Podnikateľ je pripravený o týchto skutočnostiach verejne prehovoriť, akonáhle sa u neho skončí daňová kontrola.

Snaha o poslanecký prieskum

Podľa poslanca OĽaNO Eduarda Hegera je takáto prax vybavovačov „zvrátená” a naznačuje aj nefunkčnosť finančnej správy. Aktuálna nahrávka medzi M. Suchobom a M. Kočnerom podľa neho len podčiarkuje vážny problém, ktorý daniari majú.

Preto sa pokúsil

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa