Generálneho prokurátora Maroša Žilinku niektorí politici upodozrievajú, že má v pláne kandidovať na prezidenta SR. Myslí si to napríklad aj minister obrany Jaroslav Naď.

Kollár investoval 

Poslanec Národnej rady a primátor Hlohovca Miroslav Kollár po parlamentnej schôdzi o obrannej dohode s USA zverejnil na Facebooku fotografiu, ktorou informoval, že si kúpil doménu zilinka2024.sk. Zaplatil za ňu 12 eur, všimol si portál refresher.sk.

Miroslav Kollár tvrdí, že išlo o jeho prirodzenú reakciu na utorkové dianie v parlamente. Maroš Žilinka si totiž pripravil 25-stranový prejav, s ktorým chcel vystúpiť v pléne počas tohtotýždňovej rozpravy k (dnes už poslancami schválenej a prezidenkou ratifikovanej) obrannej dohode medzi SR a USA. Poslanci ho ale počúvať nechceli.

Šéf generálnej prokuratúry chcel zákonodarcov poučiť, že SR už má skúsenosti s pobytom cudzích vojsk na našom území. Argumentoval okupáciou Československa v roku 1968, keď mali vojská Varšavskej zmluvy dočasný pobyt na našom území na základe zmluvy medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík. Túto zmluvu označil za „nepochybne výhodnejšiu" pre SR, než je dohoda o obrannej spolupráci s USA.

Začal Žilinka politickú kampaň?

Žilinkov prejav nakoniec prečítal podpredseda NR SR Juraj Blanár. Minister obrany Naď kritizoval obsah prejavu, ktorý podľa jeho slov nebol hodný generálneho prokurátora.

,,Som veľmi prekvapený, že sa rozhodol, že svoju kampaň na prezidenta postaví na extrémistoch, fašistoch a na ľuďoch, ktorí sú absolútne stratení z hľadiska medzinárodných vzťahov," vyhlásil Naď. Považuje za chybu, že sa stal Žilinka generálnym prokurátorom.

Prejav prekvapil aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Išlo podľa nej o politický prejav. Rovnaký názor má aj líder OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého Žilinka začal politickú kampaň.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka politikom odkazuje, že odmieta „vťahovanie jeho osoby a prokuratúry ako nezávislej inštitúcie do politického boja".

Ďalšie dôležité správy

Maros Zilinka
Neprehliadnite

Naď je presvedčený, že sa Žilinka chce uchádzať o post prezidenta a začal politickú kampaň