Úrady v Prištine plánujú podľa srbského prezidenta Aleksandara Vučiča útok na sever Kosova, kde žijú prevažne Srbi. Pravdivosť svojho tvrdenia však nevedel dokázať, píše Euractiv.

Vučič vyjadril svoje obavy v stredu počas stretnutia s Miroslavom Lajčákom, osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.

Problematické poznávacie značky

Podľa srbského prezidenta sa má „útok“ začať 30. septembra, keď vyprší lehota na výmenu srbských poznávacích značiek.

Spor týkajúci sa poznávacích značiek vyvrcholil minulú jeseň, keď Kosovo začalo od vodičov srbských vozidiel požadovať, aby si počas svojho pobytu v krajine vymenili srbské poznávacie značky za kosovské. Rovnakú požiadavku, len v opačnom garde, má na vozidlá aj Srbsko.

Belehrad reagoval tým, že na hranicu poslal svoje vojsko vrátane vrtuľníkov, vojakov či vojenských stíhačiek. Požadoval dokonca, aby Kosovo zo svojej strany hraníc stiahlo príslušníkov svojej vlastnej polície.

Dialóg nič nové nepriniesol

K trvalému riešeniu by sa malo dospieť do 30. júna 2022. Rokovania zatiaľ nikam neviedli. Režim poznávacích značiek bude počas nich platiť aj naďalej.

Srbsko je vždy pripravené na dialóg, vyjadril sa Vučič a dodal, že niektorí ľudia nie sú pripravení nikdy a to majú podporu západných mocností.

Problémom však podľa Euractivu je to, že Srbsko opakovane nesplnilo dohody. Neurobilo tak ani v prípade pôvodnej dohody o poznávacích značkách z roku 2011.

Miroslav Lajčák sa v utorok stretol s kosovským premiérom Albinom Kurtim, no z ich stretnutia nevzišlo nič nové.

Ďalšie dôležité správy

WA 38 Belehrad - Na snímke osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslav Lajčák počas stretnutia s osobitným predstaviteľom amerického ministerstva zahraničných vecí pre západný Balkán Gabrielom Escobarom a srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom (nie sú na snímke) v Belehrade v stredu 2. septembra 2022. FOTO TASR/Tanjug-Strahinja Ačimovič

Beograd, 2. februara 2022. -  Predsednik Srbije Aleksandar Vucic sastao se
Neprehliadnite

Stretnutie Lajčáka s kosovským premiérom neprinieslo nič nové