V súčasnosti sa peniaze medzi poisťovňami prerozdeľujú na dvakrát. V prvom rade podľa očakávaných nákladov na zdravotnú starostlivosť. Čím náročnejších klientov poisťovňa má, tým viac peňazí dostane z vybraného poistného. Pri prepočtoch sa berie do úvahy vek, pohlavie, ekonomická aktivita poistencov a pri chronických pacientoch aj dlhodobé užívanie liekov.

Aká drahá bude v skutočnosti zdravotná starostlivosť poistencov sa však takto nedá stopercentne predpovedať. Na konci roka sa preto o rozdiel medzi očakávanými a skutočnými náklady majú poisťovne deliť. Tento tzv. ex-post model prerozdelenia sa zaviedol len od tohto roka. Od budúceho sa má zrušiť. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého už nebude potrebný. Súkromné poisťovne to vítajú, Dozorná rada VšZP proti tomu ostro namieta.

Dôvodom zrušenia má byť, že sa zvýši predikčná sila ex-ante, teda prvého spomínaného prerozdelenia pridaním ďalšieho parametra - tzv. viacročné nákladové skupiny -, ktorý má odrážať náklady na poistenca za posledné tri roky. Tým sa podľa rezortu zvýši predikčná sila tohto modelu zo súčasných 17 percent na 25 percent.

Do budúcna by sa mal tiež rozšíriť o pramater DCG, ktorý bude zohľadňovať konkrétne diagnózy poistencov a ich náročnosť. Vychádzať sa má z dát, ktoré sa vykazujú v rámci nového platobného mechanizmu v nemocniciach, tzv.DRG. Ministerstvo odhaduje, že tento parameter zvýši predikčnú silu o ďalšie tri až štyri percentuálne body. Doteraz ho nezaviedlo kvôli nekvalite dát.

Dopady na poisťovne nezverejnili

Pri prerozdeľovaní zdrojov dostáva vždy najviac peňazí štátna zdravotná poisťovňa, pretože má najnákladnejších klientov. Keď sa zavedú viacročné nákladové skupiny, súkromné poisťovne sa VšZP budú skladať viac. Ak by zostalo zavedené aj nadlimitné prerozdeľovanie, štátnej poisťovni by dávali pravedepodobne ešte viac.

Navrhované vypustenie nadlimitného prerozdelenia bude mať preto podľa bývalého generálneho riaditeľa VšZP Miroslava Kočana negatívny finančný dopad na poisťovňu. A vytvorí neprimerané zisky súkromným poisťovniam. Uviedol to v liste ministerke zdravotníctva.

„Navyše bude znamenať 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa