Nomináciu G. Šípoša prezradil minister zdravotníctva Tomáš Drucker na konferencii týždenníka TREND Zdravotnícky manažment. „Všeobecná zdravotná poisťovňa bude mať novú dozornú radu. Čakalo sa na zmenu zákona, ktorý znemožňoval istú nomináciu ľudí. Teraz bude mať v dozornej rade VšZP zastúpenie aj neziskový sektor. Oficiálne som už dostal nomináciu pána Šípoša,“ povedal.

Svoju nomináciu pre TREND potvrdil aj samotný šéf mimovládky. Na jeho mene sa zhodli neziskové organizácie Transparency International Slovensko a Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.

G. Šípoš uviedol, že ponuku prijme, ak minister verejne podporí aktivity, ktoré by rád vo VšZP presadil. Teda transparentnosť pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, kvalitné zverejňovanie týchto zmlúv, ako aj zápisníc z rokovania dozornej rady či zavedenie pravidelného a verejeného hodnotenia výkonnosti manažmentu.

„Stručne povedané, moja misia by bola zvýšenie transparentnosti a zodpovednosti poisťovne voči klientom aj verejnosti. Ak sa za ňu pán minister postaví, tak nomináciu prijmem,“ dodal.

V súčasnosti má dozorná rada VšZP osem členov. Podľa obchodného registra v nej stále sedí napríklad Rastislav Pullmann, ktorý musel po dohode s ministrom odísť z funkcie šéfa kategorizačnej komisie a odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva. Členkou dozornej rady je aj Eva Bizovská, manželka prešovského župného poslanca za Smer-SD a riaditeľa Ľubovnianskej nemocnice v Starej Ľubovni, kde podľa denníka Sme získaval prax na neúspešnú atestáciu z neurológie známy „masér“ Pavol Kostka.

Po novom, zatiaľ nevedno odkedy presne, by mala mať dozorná rada štátnej poisťovne dokopy desať členov. Voliť a odvolávať ich bude valné zhromaždenie. Dvoch členov má navrhovať ministerstvo zdravotníctva, jedného rezort financií, jedného spoločne nominujú ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti. Jedna nominácia patrí aj opozícii a zvyšných členov navrhuje rezort T. Druckera po predchádzajúcej diskusii s mimovládkami a so zástupcami najväčších zamestnávateľov. Rezorty ani predseda Národnej rady mená ďalších nominantov nateraz TRENDU neposkytli.

Stanovy štátnej poisťovne, ktoré hovoria o spôsobe voľby členov dozornej rady, sa zmenili spolu so šéfom VšZP. Výmen na tejto riaditeľskej stoličke bolo za posledný rok viack. Najskôr pre kauzu so zazmluvňovaním firiem tety Anky odišiel z čela poisťovne Marcel Forai. Nahradil ho dovtedajší ekonomický riaditeľ poisťovne Miroslav Vaďura, ktorý aktuálne čelí podozreniam zo skresľovania hospodárskeho výsledku poisťovne. Od mája vedie VšZP Miroslav Kočan, dovtedy výkonný riaditeľ spoločnosti Allianz.