Súčasťou štúdie je aj odporúčanie, že najvhodnejší pre Fínsko by bol spoločný vstup so Švédskom. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v reakcii na prípadný vstup oboch severských krajín do NATO povedal, že Moskva by prijala príslušné vojensko-technické opatrenia.

„Jedna vec je mať na severe neutrálnych susedov, iné je mať susedov, ktorí sú členmi NATO,“ povedal S. Lavrov v sobotu v rozhovore pre švédske noviny Dagens Nyheter. Na otázku, ako by Moskva zareagovala na aliančné členstvo Švédska, ktoré síce s Ruskom nemá spoločnú hranicu, ale s Ruskom zdieľa Baltické more, S. Lavrov odpovedal, že by boli nutné vojensko-technické opatrenia na ruskej severnej hranici.

„Pretože na druhej strane hranice by bol vojensko-politický blok, ktorý považuje Rusko za hrozbu,“ dodal šéf ruskej diplomacie.

Z analýzy expertnej komisie taktiež vyplýva, že pokiaľ sa Švédsko rozhodne vstúpiť do NATO a Fínsko nie, zostanú Helsinki izolované a vystavené bezpečnostnému riziku.

Fínsko so Švédskom formálne vystupujú ako neutrálne krajiny, s NATO však úzko spolupracujú. Helsinki a Stockholm uzavreli s alianciou dohodu, ktorá v naliehavých situáciách, akými sú napríklad prírodné katastrofy či ohrozenie bezpečnosti, povolí nasadenie vojakov NATO v týchto severských štátoch.

Okrem toho v oboch krajinách kvôli konfliktu na východe Ukrajiny a kvôli rozhodnému chovaniu ruskej armády v baltskom regióne priaznivci aliančného členstva stále hlasnejšie vyzývajú na vstup do NATO.

Aktuálne prieskumy verejnej mienky podľa agentúry AP ukazujú, že Švédi sa v názoroch na členstvo v NATO rozdeľujú na dva tábory, vo Fínsku je väčšina obyvateľov proti vstupu.