Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ dnes čiastočne zrušil pokutu 1,06 miliardy eur, ktorú v roku 2009 vymerala americkému výrobcovi čipov Intel Európska komisia (EK). Všeobecný súd dnes uviedol, že komisia pokutu riadne nezdôvodnila.

Neúplná analýza

Intel dostal vtedy pokutu za to, že sa pokúsil vytlačiť z trhu svojho konkurenta. ,,Analýza vykonaná komisiou je neúplná a právne dostačujúcim spôsobom nepreukazuje, že sporné zľavy boli spôsobilé alebo mohli vyvolávať protisúťažné účinky," uviedli sudcovia.

Využitie dominantnédo postavenia

Komisia Intelu pokutu vymerala v máji 2009 za zneužitie dominantného postavenia na globálnom trhu s procesormi. Spoločnosť podľa nej od októbra 2002 do decembra 2007 uplatňovala stratégiu, ktorej cieľom bolo zbaviť sa na trhu konkurencie.

Intel sa podľa EK pokúsil blokovať konkurenčnú firmu Advanced Micro Devices (AMD) poskytnutím zliav výrobcom počítačov Dell, Hewlett-Packard, NEC a Lenovo za nákup väčšiny ich čipov od neho.

Odvolanie bolo znova preskúmané

Rovnaký súd v roku 2014 síce potvrdil rozhodnutie komisie z roku 2009, ale následne mu Súdny dvor EÚ, teda najvyšší európsky súd, v roku 2017 nariadil, aby odvolanie spoločnosti Intel znovu preskúmal. Regulačné úrady všeobecne nie sú priaznivci zliav.

So zvláštnou nevôľou nazerajú na tie zľavy, ktoré poskytujú dominantné hráči na trhu, pretože sa obávajú, aby sa neporušovali pravidlá hospodárskej súťaže. Firmy ale väčšinou argumentujú tým, že úrady musia negatívne účinky na súťaž preukázať, než prídu s postihmi.

Obe strany sa môžu odvolať

Proti dnešnému rozhodnutiu súdu sa obe strany môžu odvolať na Súdny dvor, ktorý je Všeobecnému súdu nadradený. Agentúra Reuters v tejto súvislosti poznamenala, že rozsudok povzbudí materskú spoločnosť Googlu Alphabet, ktorá sa bráni trom vysokým protimonopolným pokutám od Európskej únie.

Pokuta pre Intel bola v roku 2009 najvyššia, akú kedy nejaká firma dostala. Predstavovala 4,15 percenta tržieb tohto amerického podniku z roku pred jej uložením. Predchádzalo jej osem rokov vyšetrovania.

Ďalšie dôležité správy

Poland Plans To Expand Massive Open-Pit Coal Mine Near Czech Border
Neprehliadnite

Európska únia začala zadržiavať poľské eurofondy kvôli neplatenej pokute