Štát dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sumou 100 miliónov eur. Tento krok v stredu odobrila vláda SR. Na tlačovom brífingu to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Všeobecná zdravotná poisťovňa vníma dofinancovanie pozitívne. Naďalej chce zabezpečovať plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov. Ďalší vývoj bude závisieť od ekonomickej a najmä pandemickej situácie na Slovensku. Pre TASR to uviedol hovorca poisťovne Matej Neumann.

Heger
Neprehliadnite

Buď minister financií nerozumie, ako funguje zdravotné poistenie alebo klame. Čo je horšie?

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nejde o nedovolenú štátnu pomoc a postupuje obozretne so snahou eliminovať riziko prípadného súdneho sporu.  Odvoláva sa pritom na spor týkajúci sa zdravotných poisťovní, v ktorom Slovensko uspelo a podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO)
Neprehliadnite

Diletantstvo a arogancia ministra Krajčího ohrozujú zdravotnú starostlivosť pre 40 % populácie

Návrhom dofinancovania VšZP sa vláda zaoberala už počas minulotýždňového rokovania. Šéf rezortu financií Eduard Heger vtedy uviedol, že materiál potrebujú prebrať v pokoji a na koaličnej rade. Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union tento krok považujú za „neférový“ a skritizovali ho. Heger nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné zdravotné poisťovne nechceli podeliť o zisk. Štátna VšZP reaguje, že kroky súvisiace s dofinancovaním sú plne v kompetencii jediného akcionára.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera požaduje spravodlivé, nediskriminačné a férové dofinancovanie celého zdravotného sektora. Vláda by mala podľa nej prestať hazardovať so zdravím viac ako dvoch miliónov poistencov a garantovať rovné podmienky pre všetky zdravotné poisťovne. PR špecialista Dôvery Matej Štepianský to pre TASR uviedol v reakcii na to, že vláda v stredu odobrila dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne sumou 100 miliónov eur.

„Zdravotná poisťovňa Dôvera nepožaduje štátnu pomoc, požaduje však férový prístup voči všetkým poistencom bez ohľadu na to, či sú poistení v štátnej alebo súkromnej poisťovni,“ poznamenal Štepianský.

Mimoriadne opatrenia v nemocniciach sťažujú ľuďom s inými diagnózami dostať sa na vyšetrenie.
Neprehliadnite

Asociácia na ochranu práv pacientov žiada Čaputovú o stretnutie. Upozorňujú na diskrimináciu

Ako dodala Dôvera, výpadok príjmov v rozpočtoch zdravotných poisťovní nespôsobilo ich zlé hospodárenie, ale predovšetkým zle naplánovaný štátny rozpočet na rok 2020, v ktorom štát nedokázal zvýšiť platby za svojich poistencov. Tento stav podľa nich ešte umocnili dosahy pandémie.