Pochybnosti sa tiež vynorili okolo otázky, prečo preverovanie niektorých faktov trvá mesiace, ak by sa dali podľa opozície zistiť z dostupných dokumentov aj za jeden deň. Alebo či sa v prípade objavili alebo neobjavili nové skutočnosti, ktoré pred dvomi rokmi rovnaká vyšetrovateľka nemala.

„Keby som ja sám vedel, že štát prišiel o dva milióny eur, tak ja sám konám v rámci finančnej správy,“ reagoval na otázky novinárov na pôde parlamentu F. Imrecze. Zároveň nepriamo poprel to, že by sa v prípade objavili nové fakty po jeho medializovaní, keď uviedol, že už v oznámení pre políciu boli všetky skutočnosti.

Práve s odvolaním sa na „nové skutočnosti“ začala špeciálna prokuratúra a vyšetrovateľka prípad opäť preverovať. Ide o rovnakú vyšetrovateľku, ktorá trestné oznámenie od kontrolórov finančnej správy pred dvomi rokmi odmietla.

Prípad sa týka DPH kauzy firmy BL-202 Ladislava Bašternáka. Ten je okrem iného developerom luxusnej bratislavskej nehnuteľnosti Bonaparte, kde si byt prenajíma premiér Robert Fico. „Za vlastné peniaze“, ako spresnil vo svojom tohtotýždňovom komentári pre Hospodárske noviny premiér. Byty tam vlastní tiež exminister Ján Počiatek či Marek Turčan, človek blízky ministrovi Robertovi Kaliňákovi. Na prípad upozornili TREND a denník N.

Nezastrašovali

F. Imrecze odpovedal poslancom parlamentu nakoniec do polnoci zhruba na stovku otázok. Podozrenia v prípade vzbudzuje najmä otázka dostatočného preverenia počas daňovej kontroly v roku 2012 a tiež v postupe daňových kriminalistov - Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS).

Práve KUFS na prípad trestným oznámením upozornil Národnú kriminálnu agentúru, no tá vyšetrovanie odmietla. Následne KUFS v polovici roka 2014 chcel podať sťažnosť voči odmietnutiu, no nakoniec tak neurobil.

Vec už preveruje vnútorná inšpekcia daniarov, ktorá podľa F. Imreczeho doteraz zistila to, že nikto nebol počas výkonu svojej práce zastrašovaný vedením finančnej správy. Pretože práve takéto obvinenie redakciám viacerých médií zaslala bývalá zamestnankyňa KUFSu. Či niekto z úradu pochybil, keď žiadosť nepodal, sa stále preveruje.

Stačí pozrieť dokumenty

Poslanec za hnutie Obyčajní ľudia Daniel Lipšic upozornil, že na preverenie, či sa mala sťažnosť podať alebo nepodať stačí chvíľa, nie dva mesiace, ako žiada prezident daniarov. Poslanec strany SaS Jozef Rajtár zas dodal, že KUFS je úrad s právomocami v niektorých ohľadoch aj väčšími ako polícia. Preto argument daniarov, že nie sú vyšetrovacím orgánom, v tomto prípade celkom neplatí.

Inšpekcia daniarov, ktorá okolo prípadu prebieha už od roku 2014, zatiaľ potvrdila, že daňové úradníčky pri kontrole vratky v roku 2012 postupovali správne.

Podľa informácií, na ktoré poukázali TREND a denník N, pritom KUFS upozornil, že vratka súvisela s kúpou siedmich bytov za celkovo 12 miliónov eur, čo sa zdá byť nadhodnotená suma. A predávajúci mal reálne štátu na DPH uhradiť za rovnaké obdobie na DPH sumu okolo 6-tisíc eur. Zatiaľ čo kupujúci – firma BL-202 požiadal štát o vyplatenie vratky za takmer dva milióny eur.

Výbor nakoniec odsúhlasil, aby finančná správa predložila zoznam kritérií, na základe ktorých daniari v roku 2012 rozhodovali, kde urobia a kde nie daňovú kontrolu. Daniari by tiež mali predložiť finančnému výboru zoznam všetkých uplatnených nadmerných odpočtov DPH pre subjekty, kde ako konateľ vystupoval Ladislav Bašternák, a to až do tohto roku.