Na vstupnej bráne pred Trhoviskom na Miletičovej ulici v Bratislave visí nápis „Otvorené“. Hneď vedľa svieti na bielom kancelárskom papieri dodatok o regulovanom vstupe. Ten sa však nekoná.

Cez týždeň regulovať netreba, zákazníkov je menej. Po trhovisku sa roztratia. Víkendy sú kritické a trhovisko na „Miletičke“ nepozná pojem pandémia ani lockdown.

Jediné, čo chýba, sú stánky s odevmi, ktoré dotvárali typické tržnicové „entré“. Nariadenie vlády ani tu neumožňuje predaj odevu, zákazník si od minulého štvrtka môže kúpiť len obuv, s oblečením musí počkať, až kým sa opatrenia neuvoľnia.

Na snímke vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí počas pandémie covid 19.
Neprehliadnite

Vianočné trhy sú zakázané už aj v Čechách, výnimku má predaj stromčekov a kaprov

Povinnosťou, ktorú nariadil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zákazníkom aj predajcom v otvorených trhových priestoroch, je nosiť respirátory v prípade, že sú od iného človeka vzdialení maximálne dva metre. Nariadenie dáva logiku. Preto aj ľudia čakajúci na autobus či električku alebo v rade pred potravinami musia takéto nariadenia v rámci sebaochrany dodržiavať.

Adventný víkend na Miletičke

Prípravy na Vianoce sú citeľné. Obchody s potenciálnymi darčekmi ostali zatvorené, ľudia môžu vojsť a nakúpiť len v potravinách, drogériách, lekárňach či obuviach. Výdajné okienka lákajú málokoho. Preto sa zákazníci za nákupmi presunuli na otvorené trhoviská.

V priestoroch trhoviska je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, lebo trhovisko je vnímané ako prevádzka. Polícia môže v blokovom konaní uložiť pokutu do výšky tisíc eur,"
Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR

Koláče, čečina, sviečky, vence, mak či kyslá kapusta – to všetko sa cez víkend na trhoviskách kupovalo. Ľudia stáli v radoch na zemiaky, zeleninu a makové koláče v sychravom počasí, mnohí bez akejkoľvek pokrývky horných dýchacích ciest.

Nástojčivá bezpečnosť, ktorú dnes odvšadiaľ počúvame, sa nedotkla ani niektorých predajcov. Nielenže nemali rúško alebo respirátor, ktorý je v ich prípade povinný, na trhoviskách nefungujú ani bezkontaktné platby, preto je riziko prenosu o niečo vyššie, ako v bežných potravinách.

Stánkari s vareným vínom či langošmi však ako jediní svojim zákazníkom nedovolili konzumovať jedlá a nápoje pred prevádzkou. Kto chcel, mohol si vziať zabalenú škatuľku a nákup si rozbaliť až doma. Potvrdilo to aj vedenie Trhoviska Miletičova. „Čo sa týka konzumácie jedál a nápojov v priestoroch trhoviska, reštaurácie vydávajú jedlo a nápoje do obalov z okienok.“

Trhoviská sú otvorené za splnenia príslušných ustanovení najnovšej vyhlášky a podľa slov Richarda Pittnera, riaditeľa obchodného úseku Trhovísk Ružinov, dodržiava všetky opatrenia, ktoré sú mu uložené.

Osobu, ktorá porušila opatrenia stanovené vo vyhláške, má právomoc prevádzkovateľ, ako aj kontrolný orgán vykázať zo svojich priestorov vykázať,"
Úrad verejného zdravotníctva SR

„Zákazníci nemusia mať nasadené respirátory, nakoľko ide o otvorené trhovisko, teda exteriér. Respirátor je nutné nosiť v prípade, ak sú od seba vzdialení menej ako dva metre,“ priznal R. Pittner. Takéto rozostupy sa však na trhoviskách vyskytnú málokedy. RÚVZ SR  však namieta. „V priestoroch trhoviska je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, lebo trhovisko je vnímané ako prevádzka. Polícia môže v blokovom konaní uložiť pokutu do výšky 1000 eur," uvádza pre TREND Úrad. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa