Podľa U. von der Leyenovej na vývoji očkovacej látky voči koronavírusu SARS-CoV-2 pracujú v Európe dva veľmi sľubné výskumné tímy.

„Dúfam, že vakcínu vyvinú koncom tohto roka,“ uviedla predsedníčka exekutívy EÚ s tým, že sa počíta so skorým začiatkom klinických testov. Bližšie podrobnosti nezverejnila.

Po schválení očkovacej látky by mala byť urýchlene vykonaná vakcinačná kampaň. EÚ už preto podľa U. von der Leyenovej rokuje o produkčných kapacitách s potenciálnymi výrobcami.

Šéfka EK tiež zdôraznila, že pokým nebude k dispozícii vhodná vakcína, budú musieť zostať v platnosti niektoré zo súčasných reštrikcií. To sa podľa nej týka najmä obmedzenia kontaktov so seniormi v domovoch dôchodcov.

Uvoľňovať by sa naopak mohli opatrenia týkajúce sa detí a mládeže, čo by zahŕňalo aj znovuotvorenie škôl a denných centier.

„Musíme zostať disciplinovaní a byť veľmi trpezliví... Musíme sa naučiť žiť s týmto vírusom dlhé mesiace, možno až do budúceho roka,“ povedala U. von der Leyenová.

EÚ by mala na budúci týždeň predstaviť svoju stratégiu na postupné a koordinované uvoľňovanie obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou koronavírusu.