Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu oznámila novú reformu dublinskej smernice, ktorá upravuje udeľovanie azylu v členských krajinách Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

,,Môžem oznámiť, že dublinské nariadenie zrušíme a nahradíme ho novým európskym systémom riadenia migrácie," povedala Leyenová europoslancom počas rozpravy po svojom prvom prejave o stave EÚ. ,,Bude mať spoločné štruktúry v oblasti azylu a navracania, ako aj nový silný mechanizmus solidarity," uviedla Leyenová. Jej plán budú musieť ešte schváliť členské štáty EÚ, ktoré sú v tejto téme hlboko rozdelené.

WA 6 Bled - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas panelovej diskusie na Bledskom strategickom fóre v Slovinsku v pondelok 31. augusta 2020. FOTO TASR/STA - Tamino PetelinsekBled, Festivalna dvorana.
Strateski forum Bled 2020.
Panel zunanjih ministrov.
Slovaski zunanji minister Ivan Korcok.
Neprehliadnite

Minister Korčok podporil predsedníčku Európskej komisie Leyenovú

Tzv. dublinský systém bol zavedený v roku 1990 a aktualizovaný dvakrát, naposledy v roku 2013. Jeho účelom je určenie jedného členského štátu EÚ, ktorý je zodpovedný za spracovanie žiadosti o azyl. Komisia má svoju dlho očakávanú a opakovane odloženú reformu európskej migračnej politiky predstaviť 23. septembra.