Európska komisia (EK) predĺžila dohodu o dodávkach vakcín proti ochoreniu Covid-19 s konzorciom Pfizer/BioNTech do roku 2023. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová to oznámila v stredu po zasadnutí kolégia komisárov.

Šéfka exekutívy EÚ počas tlačovej videokonferencie uviedla, že ako prejav dôvery v spoločnosť, ktorá bola doteraz „základným pilierom európskych očkovacích aktivít", Únia už v stredu začala rokovať v poradí o tretej dohode s koncernom Pfizer/BioNTech, a to o nákupe ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny do roku 2023, pričom nielen výroba vakcín, ale aj všetkých ich základných komponentov bude prebiehať v EÚ.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

V SR bude vakcínou od Pfizer zaočkovaných 340-tisíc občanov o pol roka skôr, tvrdí Korčok

Podľa jej slov sa EK dohodla s Pfizer/BioNTechom aj na ďalšom urýchlení dodávok vakcín, čo znamená, že 50 miliónov ďalších dávok bude dodaných v druhom štvrťroku 2021, počnúc aprílom. Tieto dávky boli pôvodne určené pre záver roka. To zvýši celkové dávky od tejto firmy na 250 miliónov dávok v druhom štvrťroku. Aj tieto dávky sa rozdelia podľa populačného kľúča medzi všetky členské štáty.

Von der Leyenová pri tejto príležitosti vyjadrila úplnú dôveru v technológiu mRNA použitú pre tvorbu vakcín Pfizer/BioNTech. Ide o výrobný postup na báze nukleovej kyseliny mRNA, ktorý sa líši od technológie na báze vírusového vektora použitej pri vakcínach ponúkaných spoločnosťou AstraZeneca alebo Johnson & Johnson. Vektorové vakcíny sú najnovšie spájané s obavami z možného súvisu medzi očkovacou látkou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.

JB 35 Bukurešť - Zdravotníčka pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021.    FOTO TASR/AP

A member of the medical staff draws serum from an AstraZeneca vaccine container at a vaccination center in Bucharest, Romania, Wednesday, April 7, 2021. (AP Photo/Vadim Ghirda)
Neprehliadnite

Európska komisia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vektorových vakcín

Upozornila, že mRNA vakcíny sa dokážu prispôsobiť novým mutáciám koronavírusu a EK ich chce zabezpečiť rýchlo a v dostatočnom množstve. „Musíme sa zamerať na technológie, ktoré sa osvedčili," odkázala v tejto súvislosti Von der Leyenová. Upozornila, že EÚ je "opreteky s časom", a spresnila, že čím skôr sa podarí dosiahnuť cieľ zaočkovať 70 percent dospelého obyvateľstva, tým väčšie sú šance na porazenie tohto vírusu.

Dobrou správou je podľa nej to, že očkovanie v celej Európe naberá na obrátkach a do utorka (13.4.) členské štáty EÚ dostali už viac ako 126 miliónov dávok vakcín. „S radosťou môžem povedať, že dnes sme v EÚ dosiahli prah 100 miliónov očkovaní. Toto je míľnik, na ktorý môžeme byť hrdí. Z týchto 100 miliónov očkovaní je viac ako štvrtina už aj s druhou dávkou, čo znamená, že teraz máme úplne zaočkovaných viac ako 27 miliónov ľudí," opísala situáciu. Európska komisia od vlaňajška zabezpečila široké portfólio 2,3 miliárd dávok vakcín proti Covid-19 od najmenej šiestich rôznych výrobcov a rokuje aj o zmluvách s ďalšími farmaceutickými firmami.