Švédsky výrobca osobných automobilov Volvo Cars chce do roku 2030 predávať iba elektrické vozidlá. Automobilka s čínskym vlastníkom zavádza novú radu elektromobilov a dnes predstaví svoj druhý rýdzo elektrický model. Volvo Cars tvrdí, že chce byť o krok pred svojimi rivalmi, a tak bude autá na elektrinu ponúkať iba prostredníctvom internetu.

,,Rozhodli sme sa investovať do budúcnosti - do elektrického pohonu a predaja on-line," konštatoval generálny riaditeľ Hakan Samuelsson. ,,Plne sa sústredíme na to, aby sme sa stali lídrami v rýchlo rastúcom segmente prémiových elektrických vozidiel," dodal.

Prechod k elektrickým modelom už okrem iného ohlásili automobilky Jaguar Land Rover, General Motors alebo Volkswagen. Okrem prísnejších emisných regulácií k zmene motivuje aj trhové ocenenie niektorých nových hráčov, ktorí sa sústredia len na elektrické autá, poznamenala agentúra Bloomberg.

Volvo Cars spadá rovnako ako čínska automobilka Geely pod materskú spoločnosť Zhejiang Geely Holding. Tá švédsky podnik kúpila v roku 2010 od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Ford prevzal Volvo Cars v roku 1999 od švédskej skupiny Volvo, ktorá sa teraz sústredí na výrobu nákladných áut.

ID 4 - Produkcia
Neprehliadnite

Top 5 udalostí v automobilovom svete: Autá objavujú bitcoin aj Apple

Geely a Volvo Cars minulý týždeň odstúpili od fúzie a namiesto toho oznámili, že budú užšie spolupracovať na vývoji áut, najmä tých elektrických. Budú spolu zdieľať platformy vozidiel, softvér a riešenia pokročilej konektivity. Vývoj elektrického pohonu presúvajú do samostatnej divízie.

Do vývoja elektrických vozidiel investuje Volvo Cars s podporou čínskeho majiteľa od roku 2017, kedy švédska spoločnosť prvýkrát uviedla, že postupne upustí od vozov so spaľovacím motorom. Napriek tomu má na trhu zatiaľ iba jediný elektrický model, športovo-úžitkový automobil XC40 Recharge.

Automobilka skôr oznámila, že bude investovať do prechodu k elektromobilite päť percent z ročných tržieb. Vlani švédsky podnik predal cez 660-tisíc áut a vykázal tržby 263 miliárd švédskych korún.