Nemecký koncern Volkswagen zvažuje, že na burzu samostatne uvedie značku športových áut Porsche. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené s úvahami spoločnosti. Ako prvý správu priniesol nemecký mesačník venovaný hospodárstvu Manager Magazin.

Volkswagen s poradcami preberá prínos prípadnej primárnej ponuky akcií (IPO) Porsche, prípadne oddelenia spoločnosti, uviedli zdroje Bloombergu. Výťažok z uvedenia značky luxusných vozidiel na burzu by nemecký koncern využil na akvizície alebo ich investoval do technológií, teda do vývoja elektrických áut a softvéru.

Už aj Volkswagen ponúka majiteľom dieslov "šrotovné", aj keď zatiaľ iba v Nemecku.
Neprehliadnite

Volkswagen skúma v Číne možnosti projektu lietajúcich áut

„Uvažuje sa o tom," uviedol zdroj agentúry Reuters. Zdôraznil ale pritom, že tento rok sa na vstup Porsche na burzu nečaká. Podľa zdrojov Bloombergu možno IPO Porsche očakávať budúci rok, ale o pevnom harmonograme sa zatiaľ nerozhodlo.

Volkswagen si chce nechať v automobilke väčšinový podiel. Podľa Manager Magazin plánuje na burze ponúknuť štvrtinový podiel Porsche, ktorý by mohol byť ohodnotený na 20 až 25 miliárd eur. Akcie koncernu Volkswagen obchodované na burze vo Frankfurte vplyvom správy stúpli až o 5,7 percenta. Okolo 17:00 SEČ si pripisovali 3,7 percenta.