Automobilka Volkswagen a spoločnosť Robert Bosch vytvoria do konca roka spoločný podnik. Bude dodávať systémy na výrobu batérií a pomáhať výrobcom batérií pri rozširovaní a údržbe ich výrobných závodov.

Vytvorenie sebestačnej Európy

Spoločnosť Volkswagen to uviedla vo svojom dnešnom oznámení, a potvrdila tak skoršiu správu časopisu Manager Magazine. Zámerom je podľa VW urobiť Európu vo výrobe batérií sebestačnú. „Európa má jedinečnú šancu stať sa v nadchádzajúcich rokoch globálnym výrobcom batérií,“ povedal člen predstavenstva Volkswagenu Thomas Schmall, ktorý je vo VW zodpovedný za plány na batérie.

„Pracujeme na vybudovanie kompletného, ​​lokalizovaného európskeho dodávateľského reťazca pre e-mobilitu ´made in Europe ´,“ dodal. Schmall v pondelok podpísal so šéfom výroby a technológie spoločnosti Bosch Rolfom Najorkom memorandum o porozumení v tejto záležitosti, uviedol predtým Manager Magazine.

Kľúčový krok k prekonaniu Tesly

Spoločný podnik by mal dodávať do Európy a možno aj do ďalších oblastí, pričom výrobu rozbehne v druhej polovici roka, napísal denník. Volkswagen doplnil, že plánuje do konca desaťročia postaviť v Európe celkom šesť takzvaných gigafactories, ktoré budú vyrábať články, z ktorých sa skladajú batérie.

Má to byť kľúčový krok v jeho snahe prekonať Teslu a stať sa najväčším predajcom elektromobilov na svete, uviedla agentúra Reuters. Prvé dva závody - jeden vo Švédsku a jeden v Nemecku - majú začať vyrábať v rokoch 2023 a 2025. Umiestnenie a dátumy sprevádzkovania pre zvyšné štyri zatiaľ neboli zverejnené, ale uvažuje sa okrem iného o Španielsku a východnej Európe, píše Reuters.

Spoločný podnik Boscha a Volkswagenu by obsluhoval továrne na batérie po celej Európe, uvádza sa vo vyhlásení. Počet týchto tovární rastie pod tlakom Európskej únie, aby sa stala menej závislou na dodávkach batérií z Ázie.

Ďalšie dôležité správy

Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg
Neprehliadnite

Šéf bratislavského Volkswagenu: Chceme garantovať prácu, pracovníci však musia byť flexibilní