Prieskumy varovali, že by účasť mohla byť nižšia. Najmladší z kandidátov, proeurópsky centrista Emmanuel Macron, ktorý bol v predvolebných prieskumoch na prvom mieste, nemá stabilnú voličskú základňu a spolieha sa na hlasy najmladších voličov. Tí sú tradične najmenej spoľahliví. Váhu môžu tieto hlasy mať aj pre štvrtého v preferenciách, ľavicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, ktorý viedol úspešne kampaň aj cez sociálne siete, čo mu pomohlo k zdvojnásobeniu preferencií týždeň pred konaním prvého kola volieb.

Volebná účasť v prezidentských voľbách vo Francúzsku zostala vysoká

Jeden z favoritov na postup do druhého kola prezidentských volieb Emmanuel Macron Zdroj: SITA / AP

Stabilnejšie voličskú základňu majú v preferenciách druhá protieurópska nacionalistka Marine Le Pen a v poradí tretí pravicový konzervatívec François Fillon. Ich volebné revíre sa ale prelínajú hlavne na pravej strane politického spektra, kde preťahovanie sa o každý voličský hlas môže nakoniec rozhodnúť o tom, kto z nich nakoniec postúpi do druhého kola volieb, ktoré sa bude konať o 14 dní. Okrem toho sa Le Penová viac opiera o podporu na vidieku a medzi robotníkmi, Fillon zase vo veľkých mestách u stredných vrstiev a starších voličov.

Volebná účasť v prezidentských voľbách vo Francúzsku zostala vysoká

Marine Le Pen odvolila Zdroj: SITA / AP

Štyri hodiny od otvorenia volebných miestností odhlasoval E. Macron v prímorskom letovisku Le Touquet pri severofrancúzskom mesta Calais, kde má svoju druhú rezidenciu. Spolu s ním hlasovala aj jeho o 24 rokov staršia manželka Brigitte, a to v miestnosti, kde pred desiatimi rokmi mali svadbu. Krátko potom nasledovala v hlasovaní M. Le Penová vo svojej bašte Hénin-Beaumont takisto na severe krajiny, kde s prehľadom zvíťazila vo všetkých posledných voľbách. Okolo poludnia išiel voliť v metropole Paríži F. Fillon. Na programe to mal v hlavnom meste i J.L. Mélenchon.

Vo voľbách v roku 2012 dosahovala napoludnie volebná účasť 28,3 percenta. Nepríjemný signál vyslali francúzske zámorské územia, kde sa hlasovalo už v sobotu a kde prišlo k urnám znateľne menej voličov ako pred piatimi rokmi. Spoľahlivý barometer pre situáciu v kontinentálnom Francúzsku to ale nebol, pretože dané oblasti boli tento rok skôr na pokraji záujmu kandidátov, čo im teda tamojší obyvatelia zrejme odplácajú väčším nezáujmom.

Volebná účasť v prezidentských voľbách vo Francúzsku zostala vysoká

Francois Fillon pri voľbách Zdroj: SITA / AP

Prvé odhady výsledkov hlasovania sa začnú zverejňovať vo Francúzsku po uzavretí posledných volebných miestností vo veľkých mestách o 20:00 SELČ. Oproti minulosti je dosť možné, že ešte nebudú jasne známe mená dvoch postupujúcich kandidátov. Predvolebné prieskumy ukázali, že preferencie prvých štyroch kandidátov sú pomerne tesné. Za piatej republiky sa tak stalo pri sčítaní výsledkov v roku 1995, kedy nejakú dobu nebolo jasné, kto do druhého kola postúpi na druhom mieste. Kandidáti sa tiež preto hodlajú vyjadrovať k výsledkom najskôr o 21:00 SELČ, upozornila televízia BFM TV.

Volebná účasť v prezidentských voľbách vo Francúzsku zostala vysoká

Jean-Luc Melenchon pri voľbách Zdroj: SITA / AP

Belgické a švajčiarske frankofónne médiá, ktoré nie sú viazané francúzskym zákazom zverejňovanie odhadov pred uzatvorením volebných miestností, zrejme zverejnia svoje čísla skôr.

Hlasovanie má za sebou tiež už terajší prezident François Hollande, ktorý ako prvá hlava štátu piatej republiky neusiluje o druhý päťročný mandát, hoci na to mal nárok. Svojich ambícií sa vzdal po tom, čo mu prieskumy verejnej mienky nedávali vôbec žiadnu šancu na volebný úspech. Dôvodom bola nespokojnosť obyvateľstva s tým, ako sa vysporiadal s následkami ekonomickej krízy. Situácia v krajine sa zlepšuje len veľmi pomaly a nezamestnanosť stále prekračuje desať percent.Pred obedom volil tiež Hollandeov predchodca v Elyzejskom paláci Nicolas Sarkozy.

Bezpečnostné opatrenia pri volebných miestnostiach sú prísne. Najmä v miestach, kde volili kandidáti, bolo veľa policajtov vyzbrojených automatickými puškami. V Saint-Omer na severe krajiny a v Besançonu na východe boli evakuované volebné miestnosti, pri ktorých boli zaparkované podľa polície podozrivé vozidlá. K obom boli privolaní pyrotechnici. Fronty voličov sa tvorili dopoludnia hlavne na vidieku a v malých mestách, v tých väčších, vrátane Paríža sa čaká nápor tradične hlavne popoludní a večer, teda až sa mnohí ľudia vrátia z víkendových výletov a iných záujmových činností.