Nemci nechcú „streliť“ poľskú mBank vláde

Commerzbank predáva štvrtú najväčšiu banku v Poľsku mBank, ktorá má dcéru aj na Slovensku. Záujemcov je viacero a okrem súkromných bánk má o finančný dom záujem aj poľská vláda. Tá už dlhšie deklaruje, že chce nacionalizovať poľský bankový sektor, ktorý je stále do veľkej miery v rukách zahraničných vlastníkov. Commerzbank sa však zdráha predať svoje podiely v mBank poľskej vláde či poľským bankám pod vplyvom štátu, ako sú PKO Bank Polski a Bank Pekao, teda jednotke a dvojke na tamojšom trhu. Pre TREND to uviedli zdroje z poľského bankového prostredia.

Električka popred nové SND? Ministerstvo bude analyzovať

Ministerstvo kultúry SR bude analyzovať plán mesta viesť budúcu električkovú trať v Bratislave popred novú budovu Slovenského národného divadla (SND) po Pribinovej ulici. Potvrdil to Pavol Čorba z Kancelárie ministerky kultúry s tým, že ešte čakajú na dopravnú štúdiu z magistrátu. S električkovou traťou pred novou budovou SND nesúhlasí hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Vníma to ako politické rozhodnutie. 

Voľby by na prelome októbra a novembra vyhral Smer-SD

Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome októbra a novembra, zvíťazila by v nich strana Smer-SD s 20 percentami hlasov. Na druhom mieste by bola koalícia strán Progresívne Slovensko (PS) a Spolu - občianska demokracia s 11,7 percenta a tretia by skončila strana Za ľudí s 10,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus na vzorke 1020 respondentov, ktorý sa uskutočnil od 30. októbra do 6. novembra.

Stavební podnikatelia očakávajú v roku 2020 mierny pokles 

Výsledky kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva za štvrtý štvrťrok 2019 ukazujú, že v roku 2020 je možné očakávať minimálny rast, respektíve stagnáciu. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) vníma analýzu ako optimistickú, očakáva namiesto stagnácie mierny pokles a nie je podľa neho možné rátať s udržateľným rastom stavebníctva. Uviedol to prezident zväzu Pavol Kováčik k analýze z dielne spoločnosti CEEC Research.

Hodnota majetku miliardárov vo svete vlani klesla

Po predchádzajúcich dvoch rokoch rastu najbohatší ľudia sveta minulý rok o niečo schudobneli. Podpísali sa pod to geopolitické otrasy a nestabilné akciové trhy. Poukázala na to najnovšia správa švajčiarskej banky UBS a poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Za vývojom majetku miliardárov v minulom roku sú podľa správy obchodné spory medzi USA a Čínou a politická neistota vo viacerých regiónoch sveta. Pocítili to mnohé privátne banky, vrátane najväčšieho globálneho správcu majetku UBS. Ako uviedli, klienti sa v dôsledku rastúcej neistoty v minulom roku k obchodovaniu s akciami príliš nemali.