Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v júni, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 21 percent hlasov. Na druhom mieste by skončila strana SaS s podporou 13,9 percenta. Tretia by bola strana Smer-SD s 10,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO na vzorke tisíc respondentov.


Infogram

Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie OĽANO s deviatimi percentami, hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 8,3 percenta a Sme rodina s podporou 7,8 percenta hlasov. Hranicu päť percent by prekročilo aj KDH s 5,3 percenta a Aliancia s 5,2 percenta hlasov.

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu v utorok  8. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Voľby by na začiatku júna vyhral Hlas-SD, pred Smerom-SD, OĽaNO len tesne prekročilo 8 percent

Do NR SR by sa nedostala strana Za ľudí (3,6 percenta) ani SNS (3,1 percenta). Pred jej bránami by zostala aj ĽSNS so ziskom troch percent. Republika by získala 2,8 percenta, Dobrá voľba 2,5 percenta a Spolu - občianska demokracia 1,6 percenta. Maďarské fórum by získalo 1,4 percenta. Socialisti.sk a KSS by skončili s rovnakým výsledkom, 0,3 percenta. Demokratická strana by mala 0,2 percenta a Slovenské hnutie obrody 0,1 percenta.

Hlas-SD by podľa týchto výsledkov získal 39 postov v parlamente, SaS 26 a Smer-SD 20 kresiel. OĽANO by malo 17 poslancov, PS 15 a Sme rodina 14 zástupcov v NR SR. KDH by získalo 10 mandátov a Aliancia deväť.

Prieskum prebiehal telefonicky od 7. do 11. júna, nemal objednávateľa, konal sa v rámci multitematického zberu dát.