Počet voličov zo zahraničia zrejme v parlamentných voľbách dosiahne rekord. Vďaka masívnej kampani na sociálnych sieťach zástupcovia občianskeho združenia Srdcom doma očakávajú, že svoj hlas poštou pošle viac ako 50-tisíc občanov Slovenska, ktorí sa budú počas volieb nachádzať v zahraničí.

„Záujem voličov zo zahraničia o voľbu poštou predčil naše očakávania. Je vidieť, že aj občania, ktorí často cestujú či pôsobia v zahraničí, pozorne sledujú vývoj na Slovensku a majú ochotu zapájať sa do správy vecí verejných,“ hovorí predseda združenia Samuel Zubo.

Termín na podanie žiadosti o možnosť voliť poštou uplynul v piatok o polnoci. Aplikáciu, ktorá pomáhala pripraviť žiadosť, využilo viac ako 47-tisíc voličov. Využiť sa dá aj naďalej, požiadať sa cez ňu dá o vystavenie hlasovacieho preukazu, pomocou ktorého sa dá voliť na ktoromkoľvek mieste na Slovensku.

Ako zvýšiť účasť

„Pri zachovaní volebnej účasti z roku 2016 môžu hlasy poštou predstavovať asi dve percentá všetkých platných hlasov,“ odhaduje S. Zubo. Cieľom iniciatívy Srdcom doma bolo práve zvýšenie účasti v parlamentných voľbách, keďže v zahraničí sa stabilne nachádzajú stovky tisíc občanov Slovenska. Tí inú možnosť, ako voliť poštou, nemajú.

Väčšina krajín EÚ pritom svojim občanom umožňuje, aby v parlamentných voľbách v zahraničí odovzdali svoj hlas aspoň na zastupiteľskom úrade svojej krajiny. Slovenská legislatíva však takúto možnosť nepozná. Hoci sa o zmene volebného zákona začalo diskutovať už pred štyrmi rokmi

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa