Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril v stredu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o obrannej pomoci, spolupráci v energetickom sektore a o rastúcom počte sankcií uvaľovaných na Rusko. TASR o tom informovala na základe agentúry DPA a denníka The Guardian.

Obranná pomoc a spolupráca

,,Absolvoval som pravidelný rozhovor s kancelárom Olafom Scholzom. Hovorili sme o obrannej pomoci, spolupráci v energetickom sektore a pribúdajúcich sankciách uvaľovaných na ruského agresora. Ceníme si dialóg na vysokej úrovni a podporu v našom boji," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Twitter.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit uviedol, že Scholz počas telefonátu zdôraznil, že ozbrojený konflikt na Ukrajine musí ukončiť Rusko.

,,Kancelár a ukrajinský prezident si tiež vymenili názory týkajúce sa veľmi konkrétnych a praktických spôsobov, ako pokračovať v pomoci Ukrajine, a súhlasili, že ostanú v blízkom kontakte," povedal Hebestreit.

Silné politické gesto

The Guardian pripomína, že Zelenskyj pozval Scholza, aby 9. mája navštívil Ukrajinu a spravil tak silné politické gesto. Nemeckí lídri totiž podľa britského denníka v minulosti často v tento dátum, keď Rusko oslavuje Deň víťazstva, navštevovali Moskvu.

Scholz však napokon v pondelok Ukrajinu nenavštívil a namiesto toho zostal v Berlíne, kde privítal francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Scholz s Macronom pritom spoločne navštívili Brandenburskú bránu, ktorá bola na znak podpory nesvietená v ukrajinských farbách.        

Agentúra Reuters poznamenala, že Scholz sa zdráhal navštíviť Ukrajinu po tom, ako Kyjev neprejavil ochotu privítať nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Ten je na Ukrajine spájaný s nemeckou politikou, ktorá presadzovala blízke obchodné a iné vzťahy s Ruskom. Ukrajinu však v utorok navštívila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Tá je najvyššou nemeckou predstaviteľkou, ktorá navštívila Kyjev od začiatku ruskej invázie.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinskí vojaci prechádzajú troskami poškodených budov po ruskom útoku v Charkove v sobotu 16. apríla 2022.
Neprehliadnite

Aké sú straty na strane Ukrajiny vo vojne s Ruskom? Národná garda zverejnila bilanciu