Závislosť sveta na uhlí, teda palive, o ktorom si mnohí mysleli, že čoskoro skončia, je teraz silnejšia ako v minulosti. Dopyt rastie od minulého roka v súvislosti s nedostatkom zemného plynu a prudkým rastom spotreby elektriny po zrušení koronavírových obmedzení. Ruská invázia na Ukrajinu potom trh s uhlím výrazne podporila a vyvolala dominový efekt. Ten spôsobil, že producenti elektriny majú tejto suroviny nedostatok, ceny sa preto zvyšujú na nové rekordy, upozornila agentúra Bloomberg.

Uhoľné elektrárne v prevádzke

V Nemecku a v Taliansku sa teraz uvažuje, že budú opäť uvedené do prevádzky uhoľné elektrárne, ktoré už boli vyradené. V Juhoafrickej republike sa na obvykle pokojnú trasu okolo mysu Dobrej nádeje smerom do Európy vydáva stále viac lodí naložených uhlím. V USA spaľovanie uhlia zažíva najväčšie oživenie za posledných desať rokov a Čína znovu otvára už raz zatvorené bane a plánuje nové.

Záujem o najšpinavšie fosílne palivo na svete má obrovské dôsledky pre globálnu ekonomiku. Vyššie ceny budú naďalej podporovať infláciu. Analytici však tvrdia, že napriek poslednému rastu je uhlie stále jedným z relatívne najlacnejších palív.

Stáva sa tak stále dôležitejšie pre dodávky energie, a to v čase, keď spaľovanie uhlia je najväčšou prekážkou v boji proti zmene klímy. Ťažiari majú problémy so zvýšením ťažby uhlia, keď energetické spoločnosti po celom svete požadujú ďalšie dodávky. Pripravujú tak pôdu pre ďalšiu fázu globálnej energetickej krízy.

Viac elektriny ako predtým

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) svet vlani vyrobil z uhlia viac elektriny ako kedykoľvek predtým. Medziročne produkcia vzrástla o deväť percent a tento rok sa očakáva, že celková spotreba uhlia na výrobu elektriny, ocele a ďalšie priemyselné využitie vzrastie skoro o dve percentá na rekordných viac ako osem miliárd ton. Na tejto úrovni potom zostane najmenej do roku 2024.

Podľa správy Bank of America zo začiatku apríla je termálne uhlie, ktoré sa spaľuje v elektrárňach, jedným z najlacnejších palivových zdrojov s nákladmi okolo 15 dolárov za milión britských termálnych jednotiek. Pri rope je to približne 25 dolárov a pri zemnom plyne 35 dolárov.

V Európskej únii, ktorá má jeden z najambicióznejších klimatických cieľov, sa vlani spotreba uhlia zvýšila o 12 percent, čo bol prvý rast od roku 2017. V USA spotreba stúpla o 17 percent a vyššia bola aj v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. A to všetko bolo pred nedávnym ďalším oživením trhu.

IEA v decembri vydala svoj ročný výhľad dopytu. Teraz plánuje v júli vydať polročnú revíziu, aby analyzovala dopad vojny. Bude to prvýkrát, kedy tak urobí. Dopyt bude kvôli invázii ruských vojsk na Ukrajinu pravdepodobne vyšší ako v decembri.

Ďalšie dôležité správy

WA16 Varna - Žena naberá 7. januára 2009 uhlie na trhu s uhlím v bulharskej Varne.  Vo štvrtok 8. januára 2008 už druhý deò sú úplne pozastavené dodávky zemného plynu do Európy. Dôvodom je rusko-ukrajinský spor. Vo východnej Európe sa v tejto súvislosti zatvorili závody, školy a desa tisíce ¾udí sa snaží využíva iné zdroje energie. FOTO TASR/AP           A woman collects coal at an open air coal market in the town of Varna east of the Bulgarian capital Sofia, Wednesday, Jan. 7, 2009, as gas su
Neprehliadnite

Čína nakupuje lacné ruské uhlie, ktorému sa Západ pre sankcie vyhýba