Prognózu vlády podporujú rastúce ceny uhlia a plynu, ktoré nahor tlačí vojna na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Na vysokej úrovni zostanú dlhšie

Podľa najnovších odhadov austrálskej vlády by Austrália mala zvýšiť svoje príjmy z vývozu surovín a energií v obchodnom roku 2022/2023, ktorý sa začal v júli, o 3 percentá na 419 miliárd austrálskych dolárov (272,40 miliardy eur). V prípade, že sa odhad potvrdí, bude to znamenať historické maximum.

Sankcie západných štátov voči Rusku za útok na Ukrajinu, čo Moskva označuje za špeciálnu vojenskú operáciu, vyhnali ceny skvapalneného plynu (LNG) a uhlia na rekordné úrovne. Pre Austráliu sú tieto suroviny dvojkou a trojkou z pohľadu surovinového exportu krajiny.

„Očakávame, že ceny energetických komodít zostanú na vysokej úrovni dlhšie, než sme pôvodne predpokladali, keďže západné štáty hľadajú alternatívy voči ruským energetickým dodávkam," uviedlo austrálske ministerstvo priemyslu v najnovšej štvrťročnej správe o vývoji ťažobného a energetického sektora.

Tempo rastu bude iba mierne

Riziko pre túto prognózu predstavuje zvyšovanie úrokových sadzieb vo svete s cieľom zmierniť vysokú infláciu. To môže ohroziť globálnu ekonomickú aktivitu, čo by sa odrazilo na slabších príjmoch z vývozu komodít.

Predbežne však austrálska vláda odhaduje, že hodnota vývozu LNG vzrastie v súčasnom obchodnom roku do konca júna 2023 o 19 percent na 84 miliárd austrálskych dolárov, napriek tomu, že objem exportu by mal klesnúť o 3 percentá. Hodnota exportu energetického uhlia využívaného pri výrobe elektrickej energie by sa mala zvýšiť o 15 percent na 44 miliárd austrálskych dolárov. Aj objem vývozu by mal vzrásť, tempo rastu však bude iba mierne, dodalo ministerstvo.

Rast by mala zaznamenať aj hodnota exportu metalurgického uhlia používaného pri výrobe ocele, a to zhruba o 3 percentá. Na druhej strane, hodnota vývozu jednotky medzi exportovanými komoditami, ktorou je pre Austráliu železná ruda, by mala podľa najnovších odhadov klesnúť o 12 percent.

Ďalšie dôležité správy

JB 24 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznil
Neprehliadnite

Ministri desiatich krajín vyzvali Európsku komisiu na väčšiu podporu jadrovej energetiky