Vojna na Ukrajine má škodlivý vplyv na americkú ekonomiku, uviedol pre týždenník Newsweek Arthur Laffer, ktorý bol ekonomickým poradcom v administratíve niekdajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Ruský prezident Vladimir Putin zmenil svoju stratégiu na Ukrajine na opotrebovávaciu vojnu a je pripravený pokračovať vo svojom ťažení celé mesiace. V stredu novinárom povedal, že nemá časový harmonogram na ukončenie vojny - chce len oslobodiť niektoré časti Ukrajiny a znížiť ohrozenie Ruska.

Medzitým prezident USA Joe Biden uznal, že Američania pociťujú následky tejto vojny.

Vojny nie sú pre krajinu dobré

A podľa Laffera predlžovanie vojny môže mať obrovský ekonomický dosah v Spojených štátoch.

„Bude to dlhá, dlhá a zdĺhavá pozemná vojna v Európe, a to je to najhoršie, čo si vieme predstaviť," uviedol Laffer s tým, že „pre ekonomiku je veľmi zlé, ak je v Európe pozemná vojna. Vojny nie sú pre krajinu dobré... A dovoliť, aby došlo k tejto pozemnej vojne, je naozaj strašné... Koniec je v nedohľadne".

Biden v prípade zvyšovania cien benzínu v USA často hovoril o tom ako o „Putinovom zvyšovaní daní“. Minulý týždeň bilancoval, že ceny benzínu v USA od začiatku vojny vzrástli o dva doláre za galón a „niekedy aj viac“. Začiatkom júna priznal, že „Putinova daň" z potravín a benzínu výrazne prispela k prudko rastúcej inflácii v USA.

Biden obvinil ropné spoločnosti

Biden zároveň kritizoval ropné spoločnosti, že zo situácie profitujú. Obvinil ich, že „zhoršujú bolesť" spotrebiteľov. Medzi cenou ropy a cenou benzínu vidí "bezprecedentný rozdiel".

Hoci vojna na Ukrajine vplýva na americkú ekonomiku, Laffer má pocit, že Biden preceňuje úlohu Ruska v prípade vysokých cien benzínu v USA. „Problém s ropou by som položil z 90 percent na plecia Joea Bidena a tejto administratívy v dôsledku ich protiprodukčnej politiky," povedal.

Laffer, ktorý bol aj ekonomickým poradcom bývalého prezidenta Donalda Trumpa počas jeho prezidentskej kampane v roku 2016, poznamenal, že produkcia ropy klesla oproti úrovniam spred koronavírusovej pandémie, a to napriek tomu, že energetický priemysel funguje vo „veľmi vysokom objeme“.

Zákon ponuky a dopytu

Odmieta tvrdenia, že by sa ropní manažéri podieľali na zdražovaní. Vysvetlil, že vysoké ceny benzínu určuje zákon ponuky a dopytu.

„Ak ste ropný priemysel a je po vašom produkte obrovský dopyt, čo robíte? Zvyšujete ceny a snažíte sa produkovať viac. Je to ako na každom trhu, povedal ekonóm.

Ropné spoločnosti sú však podľa neho brzdené tým, že nemajú možnosť ťažiť viac. „Ak nedokážu zvýšiť zásoby, čo majú robiť? Zvýšiť ceny úmerne k množstvu, ktoré majú. Nie je to zdražovanie... To sa na trhoch stáva."

Najprv skrotiť infláciu

Hoci Laffer vidí, s akými veľkými ekonomickými problémami USA zápasia, stále má pocit, že recesii sa dá vyhnúť. Najprv však „treba naozaj rýchlo vyriešiť infláciu“ a potom sa Biden musí zamerať na iné ekonomické otázky, dodal ekonóm.

Ďalšie dôležité správy

KK5 Washington - Americký prezident Joe Biden počas prejavu o stave Únie 1. marca 2022 vo Washingtone. Americkí vojaci budú s plným nasadením brániť
Neprehliadnite

Bidenovi výrazne klesajú preferencie, snaží sa vyjednať dočasnú nulovú daň z benzínu