Výrazné zvýšenie zbrojných rozpočtov naprieč Európou očakávané v súvislosti s vojnou na Ukrajine sa prejavuje aj v českých podnikoch. Napríklad automobilka Tatra plánuje s rastom objednávok prijať čo najrýchlejšie približne 500 zamestnancov. Informoval o tom server iDNES.cz.

Nedostatok pracovnej sily

„Tatra naráža na problém s nedostatkom pracovnej sily. Výrazne rastie objem objednávok, pričom viacero kľúčových zamestnancov dosahuje dôchodkový vek," uviedol hovorca firmy Andrej Čírtek. Firma sa preto podľa neho rozhodla spustiť náborovú kampaň pod názvom „Tatra hľadá 500 zamestnancov".

„Zhruba polovicu by mali tvoriť kvalifikovaní obrábači kovov, automechanici, lakovači, elektromechanici, konštruktéri a programátori. Druhú potom nekvalifikovaní zamestnanci na pozície vo výrobe a logistike, ktorých si Tatra vychová," vysvetlil hovorca.

Dodávky na Ukrajinu

Rast Tatry podporuje aj fakt, že v reakcii na boje na Ukrajine sa rozhýbal trh s armádnymi vozidlami. O plánovanom nákupe nákladných vozidiel pre českú armádu sa zástupcovia Tatry už niekoľkokrát zmienili, dodávky na Ukrajinu sú však stále zahalené tajomstvom.

Skúsenosti s dodávkami pre ukrajinskú armádu pritom už Tatra má. Práve na podvozkoch z Kopřivnice je inštalovaný napríklad protilodný systém Neptun, ktorý je spájaný s potopením krížnika Moskva. O podobné podvozky môže byť teraz omnoho väčší záujem, a nielen na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

WOLFSBURG, GERMANY - MARCH 12: Herbert Diess, CEO of German automaker Volkswagen AG, stands in front of pictures of electric cars from the various VW-owned brands following the company's annual press conference at Volkswagen headquarters on March 12, 2019 in Wolfsburg, Germany. Diess said he is committing the company to an electric car future and has set ambitious greenhouse gas reduction goals for the VW by aiming to make the entire company CO2 neutral by 2050. (Photo by Sean Gallup/Getty Image
Neprehliadnite

Volkswagen do roku 2025 predbehne v predaji elektromobilov Teslu, verí šéf nemeckého koncernu