V nedeľňajších (3. 10.) ranných hodinách zomrel vo veku 78 rokov Bernard Tapie, známy francúzsky biznismen, investor aj bývalý politik či účinkujúci v šoubiznise. Podľa agentúry AP prehral boj s rakovinou žalúdka, ktorú mu diagnostikovali v roku 2017.

Tapie sa narodil v Paríži v roku 1943. Ako podnikateľ sa špecializoval na oživenie bankrotujúcich spoločností, z ktorých najznámejšia bola Adidas. Vlastnil ju v rokoch 1990 - 1993. Bol tiež majiteľom športových tímov, do jeho portfólia patril aj cyklistický tím, ktorý sa zúčastňoval na Tour de France, uvádza Wikipedia. Medzi rokmi 1986 a 1994 bol prezidentom futbalového klubu Olympique Marseille.

Mal sieť obchodov so zdravými produktmi. V roku 1988 vytvoril rekord v najrýchlejšom preplávaní Atlantického oceána s bezmotorovou jachtou.

V rokoch 1993 až 1996 bol poslancom Národného zhromaždenia za širokospektrálne združenie Republika a sloboda, v ktorom reprezentoval ľavicové krídlo. Zvolili ho v obvode Bouches-du-Rhône, do ktorého patrí Marseille. Predtým, v rokoch 1992 - 1993 bol počas dvoch období vo vláde socialistu Pierra Beregovoya ministrom pre záležitosti miest - čo je však  funkcia na úrovni štátneho tajomníka na Ministerstve pre územnú súdržnosť a vzťahy so samosprávami.

B. Tapie síce vďaka svojmu podnikaniu zbohatol a stal sa miliardárom, ale v 90. rokoch sa mu prestalo dariť a v roku 1995 mal osobný bankrot. Nemohol pokračovať v predchádzajúcich aktivitách a vrhol sa na umenie a médiá, bol aj divadelným a filmovým hercom. Účinkoval v televíznom kriminálnom seriáli.

V roku 2016 parížsky súd vyšetroval kontroverznú finančnú dohodu, týkajúcu sa vyplatenia odškodného, ktoré spolu s úrokmi dosiahlo 403 miliónov eur, Bernardovi Tapiemu za urovnania dlhoročného právneho sporu medzi ním a bývalou štátnou bankou Crédit Lyonnais. Dohodu pomohla sprostredkovať vtedajšia francúzska ministerka financií Christine Lagardová, ktorá je v súčasnosti šéfkou Európskej centrálnej banky, a súd ju takisto vypočúval.

Olympique Marseille získal za Tapieho éry päť majstrovských titulov, francúzsky i ligový pohár. Titul z roku 1993 však neskôr Olympique odobrali za pokus o zmanipulovanie ligového zápasu s Valenciennes. V tom istom roku Marseille vyhralo Ligu majstrov, keď vo finále zdolalo AC Miláno 1:0.

Jean-Paul Belmondo vo filme Gašparko.
Neprehliadnite

Muž z Ria navždy odišiel. Zaspomínajte si na hereckú legendu Jeana-Paula Belmonda