Je v ňom už zahrnutý minulotýždňový výsledok kolektívnych vyjednávaní medzi vládou a odborármi, ktorý má zaručiť všetkým verejným zamestnancom zvýšenie platov o štyri percentá. Napriek tomu, že ceny majú rásť o menej ako jedno percento a platy v súkromnom sektore len o 3,1 percenta. Štátnu kasu to bude stáť 148 miliónov eur.

Vláda tak pokračuje v dlhodobom trende, ktorým je rýchlejší rast miezd vo verejnej sfére ako v súkromnej. Po minulé roky však išlo najmä o rast platov zdravotníkov a učiteľov. Úradníkom buď stagnovali, alebo rástli len striedmo.

V budúcom roku, keď budú Slováci hlasovať v marcových parlamentných voľbách, návrh rozpočtu po očistení o tohtoročný výkyv v čerpaní eurofondov zvyšuje verejné príjmy aj výdavky. A to i v pomere k rastúcej ekonomike, ktorá si má v bežných cenách polepšiť o 4,1 percenta.

Očistené príjmy rastú rýchlejšie ako výdavky. „Ak by sme od eurofondov abstrahovali, príjmy verejných financií dosiahnu v roku 2016 úroveň 35,7 percenta HDP a oproti schválenému rozpočtu na rok 2015 vzrastú o 1,32 percentuálneho bodu HDP,“ hovorí sa v návrhu. Podobne majú očistené verejné výdavky narásť z 36,9 na 37,6 percenta HDP.

Verejným príjmom z daní a odvodov bude pomáhať najmä ich efektívnejší výber. Ostatná prognóza napriek mierne pomalšiemu hospodárskemu rastu v budúcom roku priniesla do očakávaní na rok 2016 plus 143 miliónov, predpokladá ministerský Inštitút finančnej politiky.

Dobrou správou je, že deficit verejných financií by mal klesnúť. A to pod dve percentá ročného výkonu hospodárstva: z tohtoročnej očakávanej hodnoty 2,44 na 1,93 percenta HDP. To by bola druhá najnižšia hodnota v histórii samostatnej Slovenskej republiky: po predkrízovom roku 2007. Pokračovalo by sa tak v ceste k štrukturálne vyrovnanému rozpočtu, ktorý má SR dosiahnuť v roku 2017.

Verejné zadlženie by vďaka tomu z titulu každoročných schodkov mohlo začať v pomere k ekonomike konečne klesať. Koncom tohto roka by mal dlh dosiahnuť 53 percent HDP a v budúcom roku klesnúť na 52,1 percenta. Stále sa však bude nachádzať v prvom sankčnom pásme ústavného zákonu o dlhovej brzde.

Rozpočtom by sa po schválení vládou mala začať zaoberať národná rada.

Aktualizované (5.10. o 18:20): Na stránke Hospodárskej a sociálnej rady SR sa v pondelok objavil ako návrh rozpočtu mierne odlišný dokument ako na webe podkladov k rokovaniam kabinetu. Takzvané "Nové znenie" hovorí o raste očistených príjmov verejných financií až o 1,99 percentuálneho bodu na 36,37 percenta HDP. Verejné výdavky majú rásť tiež o čosi rýchlejšie: očistené o čerpanie eurofondov o 1,43 percentuálneho bodu na 38,30 percenta HDP. Ostatné čísla spomínané v článku sedia s pôvodným dokumentom.