Vypočuli sme si množstvo sľubov o tom, ako chce vláda v tomto roku zdynamizovať približovanie životnej úrovne ľudí na Slovensku k priemeru životnej úrovne ľudí žijúcich v Európskej únii. Opäť sa pripomínal záväzok vlády vytvoriť 100-tisíc nových pracovných miest, znižovanie nezamestnanosti, odstránenie diskriminácie starodôchodcov, zvyšovanie materskej a rodičovského príspevku či odstraňovanie regionálnych rozdielov na Slovensku... Sľuby, samé sľuby. Už sme ich počuli stokrát. Stokrát opakovaná lož.

Minister práce Ján Richter plánuje v tomto roku mobilizáciu nezamestnaných. Chce ich motivovať, aby mali záujem pracovať. Pripravovanou novelou o službách zamestnanosti, ktorou okrem iného obmedzí prácu nezamestnaných na dohodu, sa mu to určite nepodarí. Ak si bude môcť človek evidovaný na úrade práce privyrobiť po novom ročne len 40 dní, ide zo strany ministerstva o trest a demotiváciu.

Práce je síce na Slovensku relatívne dosť, otázka je však akej. Ľudí bez práce máme dosť, automobilky však nepotrebujú ľudí bez vzdelania a dlhodobo nezamestnaných. Nie je tiež jasné, ako chce J. Richter zabrániť zneužívaniu sociálneho systému.

Mladé rodiny by mala podľa ministra podporiť vyššia materská dávka a zvýšenie rodičovského príspevku. Ten vláda ide dvihnúť po troch rokoch o 10 eur. Ale si tie naše mamičky na rodičovskej dovolenke v novom roku zahýria. V oblasti dôchodkov rezort práce pripraví legislatívu, ktorá má od začiatku roka 2018 odstrániť diskrimináciu starodôchodcov. Dodávame, že Smer to rieši po deviatich rokoch vládnutia.

Neprekvapil ani minister zdravotníctva. Tomáš Drucker na rok 2017 avizoval rekonštrukcie nemocníc. Nuž, keďže zrušil maximálny strop na zdravotné odvody a do rozpočtu príde 70 miliónov, možno sa mu aj niečo z týchto peňazí podarí zrekonštruovať. Reálnejšie sa však zdá, že ústredným programom roku 2017 bude hľadanie riešenia na zastavenie zadlžovania nemocníc.

Majú sa k nám hrnúť investori

Obohratú pesničku zanôtil minister hospodárstva Peter Žiga. Budú sa k nám hrnúť investori a nové investície.  Ministerstvo má podľa neho rozpracovaných 66 investičných projektov v objeme asi 1,8 miliardy eur s možnosťou vytvoriť 24-tisíc pracovných miest. Tak si tieto čísla zapamätajme, aby sme potom ministrovi urobili bilanciu.

Do júla tohto roka má jeho rezort predstaviť, a teraz čítajte pozorne, balíček opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia a zníženie administratívnej záťaže. Celkom by stačilo, aby ministerskí úradníci nerobili v legislatíve nadprácu. V ankete Byrokratický nezmysel roka 2016 totiž opäť pribudli nové nezmyselné povinnosti. Jeden z najväčších legislatívnych nezmyslov (zákon o odpadoch) pripravil P. Žiga v minulom roku. A nový minister životného prostredia Sólymos má tak pracovnú náplň na rok 2017. Jednou z jeho úloh bude, ako opraviť tento nepodarok. Jedna novela na to stačiť nebude.

Tak sa zdá, že minister vnútra Robert Kaliňák stratil fantáziu. Opakuje to, čo už povedal. Sľubuje viac policajtov v rómskych osadách, chce stavať a otvárať klientske centrá.

Ministri neprišli s novinármi diskutovať, nechceli odpovedať na ich otázky. Na prezentáciu cieľov svojich rezortov mali presne vyčlenený čas. Podali vyhlásenie a ušli. Novinári (špinavé prostitútky) im boli dobrí len ako kulisa. Bola to obyčajná manifestácia moci a ukážka primitívnej straníckej propagandy. Verejnosti je predsa jasné, že ak by nám išli krajiny s vyššou životnou úrovňou oproti, možno by sa vláde niečo z jej zámerov podarilo...

Smer chce podľa slov premiéra v tomto roku ešte výraznejšie preniesť do života ľudí to, že sa ekonomike a verejným financiám na Slovensku darí. Nuž, už by bolo načase, aby začali najvyšší štátni úradníci myslieť aj na plebs potom, čo si tí „naši“ už prišli na svoje.

„Náš“ človek Bašternák sa obávať nového roku nemusí. Jeho rozbehnutý biznis mu síce asi už neporastie, ale na psí tridsiatok tiež nevyjde. Ani basy sa báť nemusí.

Máme sa nádejať, že v novom roku vláda začne konečne robiť poriadok medzi svojimi? Zbytočné nádeje. A vyzerá to tak, že ani premiér sa nebude sťahovať. A minister Kaliňák? Tomu dajako v poslednom čase stúplo sebavedomie. Až tak, že začal provokačne rozvíjať úvahy o korupcii na Slovensku. Pevne sedí na ministerskej stoličke. A bude na nej sedieť, kým nepovie predseda vlády dosť. Platí to aj v opačnom poradí – Fico tu bude dovtedy, kým Kaliňák neprehovorí.

Voliči môžu pokojne spávať

Po straníckej propagande, ktorá môže presvedčiť len tých presvedčených, sa dostala k slovu ďalšia partička – koaličná. Spoločne tento týždeň prezentovali jej členovia, že koalícia je funkčná a stabilná, na predčasné voľby nie je najmenší dôvod.

Potvrdil to aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Vládna koalícia podľa neho funguje bez vážnejších sporov. Šéf strany dúfa, že vydrží celé štyri roky. Že sú vzťahy v zmiešanej koalícií korektné a silné, potvrdil aj šéf SNS Andrej Danko. 

Podľa premiéra je vláda partia, kde platí slovo, kde platí podaná ruka, kde nie sú žiadne podrazy. Voliči teda môžu dobre spávať, keďže sa ich politickým miláčikom v novom roku nič zlé nestane.

Nuž, moc a peniaze sú tým najlepším lepidlom súdržnosti. Koalícia je toho dôkazom. Lep drží ako ten sekundový. Kauza Bašternák však tento zlepenec už trochu narušila.

Béla Bugár je na omyle, ak si myslí, že prijatie nejakej protikorupčnej doložky k zákonom, o ktorej teraz začal hovoriť, alebo zmena spôsobu výberu policajného prezidenta či podmienok vyšetrovania zabráni už začatej erózii.

Páni politici, takto priestor pre korupciu nezmenšíte. To vám občan už nezhltne.