Krátko predtým, ako napadol Ukrajinu, cestoval ruský prezident Vladimir Putin do Pekingu, aby sa tam zúčastnil zimných olympijských hier a vyhlásil, že jeho priateľstvo s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom „nemá hraníc“. Niet však pochýb, kto z tejto dvojice v súčasnosti predstavuje skutočnú superveľmoc, píše portál Politico.

Hospodárstvo Číny je momentálne 10-krát silnejšie než to ruské. Pokiaľ ide o stanovenie požiadaviek akéhokoľvek finančného záchranného lana, Peking bude v ruke držať všetky dobré karty, konštatuje portál.

Si a Putin spolu zdieľajú nepriateľstvo voči Západu a NATO, no to podľa Politica neznamená, že Si ponúkne bezpodmienečnú charitu. Jeho strategickým záujmom je prosperita a bezpečie Číny, nie záchrana Ruska, píše portál, pričom dodáva, že Peking pravdepodobne nakúpi aspoň časť ropy presmerovanej z Európy, no iba za štedrú zľavu. Čína Rusku pomôže iba v rozsahu, ktorý na ňu neprivolá sankcie a neohrozí jej schopnosť predávať tovar bohatým krajinám v Severnej Amerike a v EÚ.

Bezmedzné priateľstvo s medzami

Čína verejne preukazuje svoju politickú solidaritu s Moskvou. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dokonca uznal, že budúcnosť jeho krajiny spočíva v Číne, pričom dodal, že teraz, keď Západ prijal „diktátorské stanovisko“, tak budú hospodárske väzby Ruska s Čínou rásť oveľa rýchlejšie. Zdá sa, že sám Si Ťin-pching je Putinovým veľkým obdivovateľom.

Tieto „bezmedzné“ vzťahy však majú veľmi vážne limity. Čína zatiaľ zdôrazňuje západným národom, že Rusku nepredáva ani zbrane, ani súčiastky do lietadiel, pretože sa sama nechce stať obeťou sankcií, píše Politico. To je dôvod, prečo si Čína kladie medze. Okrem toho si za podporu stanovila vysokú cenu – Peking chce Rusku obmedziť vysoko lukratívny predaj zbraní do Indie, ktorá je úhlavným nepriateľom Číny.

Matthew Kroenig, zástupca riaditeľa Scowcroftovho centra pre stratégiu a bezpečnosť, sa vyjadril, že Rusko bude vedľajším partnerom silnejšej Číny, čo bude Putina hnevať. Hrať druhé husle nie je scenárom, ktorý si Putin predstavoval, keď sa rozhodol vtrhnúť vo februári na Ukrajinu.

Ropa a plyn

Možno najväčším kalkulom Číny bude to, ako ďaleko zájde, aby pomohla Putinovi poraziť hroziace embargo EÚ na ruskú ropu. Tento európsky zákaz urobí do ruského rozpočtu poriadnu dieru, ak do hry nevstúpia iní veľkí nákupcovia, konštatuje portál, pričom dodáva, že pokiaľ ide o to, koľko tejto ropy Čína nakúpi, tak Peking disponuje obrovskou pákou.

Z väčšej časti ide zo strany Číny skôr o triezve ekonomické uvažovanie, než o prejav politickej solidarity. Medzinárodné sankcie znamenajú, že obchodníci sú v otázke obchodovania s ruskou ropou ostražití, v dôsledku čoho sa jej cena pohybuje na úrovni, ktorá je o 20 až 30 dolárov nižšia než úroveň medzinárodných referenčných cien.

Čína za deň dovezie viac než 10 miliónov barelov, takže určite existuje priestor pre kúpu väčšieho množstva. Politico ozrejmuje, že vzhľadom na čínske obavy z prílišnej závislosti od jednotlivých dodávateľov bude veľmi nepravdepodobné, že by Čína zrazu začala nakupovať všetku prebytkovú ruskú ropu.

Čína má takisto navrch aj v otázke plynu, píše Politico. Predtým, ako Putin vtrhol na Ukrajinu, podpísal ruský prezident so svojím čínskym náprotivkom dohodu o zvýšení vývozov zemného plynu na 48 miliárd kubických metrov. V roku 2020 to bolo skromných 4,1 miliardy kubických metrov.

Budúce ciele

Rusko potrebuje spojenca a to sa zhoduje s nárastom asertivity Číny. Čím izolovanejšia bude Moskva, tým viac bude možno musieť pomôcť Číne dosiahnuť jej geopolitické ambície, konštatuje Politico.

Zatiaľ čo Si a Putin zdieľajú lepšie vzťahy než ich predchodcovia, ich úvahy o budúcnosti ich krajín, pokiaľ ide o ich úlohu vo svete, sa veľmi líšia.

Politico približuje, že Si sa plne zameriava na svoje tretie znovuzvolenie, pričom jeho cieľom je urobiť z Číny prosperujúcejšiu krajinu, ktorá predbehne USA a stane sa číslom jedna na poli svetovej ekonomiky. Sankcie by mu tento plán mohli zmariť.

Putin je v ťažšej situácii. S radosťou od Číny prijme čo môže, aj keby to znamenalo, že sa Rusko stane jej vedľajším partnerom, uzavrelo Politico.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin Si Ťin-pching
Neprehliadnite

Peking nemá záujem ocitnúť sa na palube ruskej potápajúcej sa lode, vzťahy chladnú