Vláda v memorande o porozumení, ktoré podpísala s bankami, zabudla na ľudí. Tvrdí to v stanovisku pre médiá poslanec Smeru-SD Richard Raši.

Podľa predsedu výboru Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií je smutné, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) opäť pomohol bankám, ktorých minuloročné zisky presiahli 643 miliónov eur a opäť sa vykašľal na ľudí. Banky totiž podľa neho niekoľkokrát zvyšovali bankové poplatky a odôvodňovali to práve bankovým odvodom.

Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚB a prezident Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Alexander Resch počas tlačovej konferencie po rokovaní so zástupcami bankového sektora 3. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bankový odvod končí. Miliarda sa vloží do Rozvojového fondu Slovenska

„Prečo premiér nedonútil banky, aby občanom na oplátku poplatky znížili? Za 300 miliónov sa dá postaviť niekoľko regionálnych nemocníc,“ podotkol Raši. Zároveň tvrdí, že počas koronakrízy banky zarobia milióny na úrokoch od ľudí, ktorí museli požiadať o odklad splátok, zvýšil sa počet platieb kartou a za každú transakciu majú aj banky svoje percento.

Prázdna špajza má byť mýtus

Raši tiež zdôraznil, že premiér s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO) sa po stretnutí s bankami usvedčili aj z klamstva „o prázdnej špajze“. „Už niekoľko mesiacov ľuďom tvrdia, že sme im nechali prázdnu špajzu, ale 1,2 miliardy eur, ktoré boli z bankového odvodu odložené na pomoc bánk počas kríz, chcú okamžite minúť. A to už nehovorím o tom, že Slovensko si počas necelých 100 dní novej vlády požičalo takmer 10 miliárd eur a občanom a firmám pomohlo len dvadsatinou tejto sumy,“ dodal Raši.

Obvinená žena sa výberom peňazí z účtu iného obohatila raz o 850 eur a druhýkrát si prisvojila 330 eur.
Neprehliadnite

Kam zmizla miliarda eur, ktoré banky zaplatili na odvode?

Rezort financií podpísal so Slovenskou bankovou asociáciou memorandum, na základe ktorého sa zavedie nová schéma namiesto bankového odvodu. Z peňazí vybraných na odvode sa vyberie miliarda eur a vloží sa do Rozvojového fondu Slovenska. Peniaze budú môcť byť použité na rôzne kľúčové štátne projekty.

Banky sa podpisom tohto dokumentu okrem toho zaväzujú ročne navyše investovať pol miliardy eur do úverov pre štátne projekty a ročne navyše investujú jednu miliardu eur do úverov pre ľudí a firmy. „Namiesto toho, že 150 miliónov eur odkladali na účet a peniaze v ekonomike nepracovali, použijeme 1,5 miliardy eur ročne na to, aby sa ľuďom dali prístupné úvery a rovnako aj firmám a štátu,“ povedal v pondelok (22. 6.) Matovič.