Vláda Roberta Fica sa chystá rušiť dva septembrové sviatky – štátny sviatok Deň ústavy pripadajúci na 1. septembra a cirkevný sviatok Panny Márie Sedembolestnej 15. septembra. Premiér tvrdil, že rozhodnutie zatiaľ ešte nepadlo, predbežne sa však počíta s tým, že by sa zmienený cirkevný sviatok mohol oslavovať v nedeľu bez ohľadu na to, na ktorý deň v týždni pripadne.

O úprave sviatkov uvažoval aj kabinet expremiérky Ivety Radičovej. „Viacero odborných analýz ukázalo, že zrušenie dvoch dní pracovného pokoja by malo veľký význam z hľadiska konsolidácie verejných financií,“ uviedol Erik Tomáš z tlačového oddelenia vlády.

Analýza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií uvádzala, že zrušenie dvoch sviatkov by mohlo ekonomike pridať 0,3 až 0,4 percenta. Téme sa venoval TREND 22/2012. Názory slovenských podnikateľov na rušenie sviatkov môžete nájsť v ankete TREND Barometer.

Finta na Vatikán

Katolícka cirkev dosiaľ odmietala dať súhlas potrebný na zrušenie niektorého z cirkevných sviatkov, čo vysvetľovala tým, že by sa musela otvoriť zmluva s Vatikánom. Premiér po dnešnom zasadnutí Rady solidarity a rozvoja uviedol, že zrušiť sviatok by bolo možné aj bez zmeny medzinárodnej zmluvy, ktorá vymenúva cirkevné sviatky, počas ktorých je deň pracovného pokoja.

„V zákone by sme konštatovali, že keď 15. septembra pripadne na pracovný deň, oslavoval by sa v nedeľu. To by fakticky znamenalo, že by tento sviatok bol zrušený,“ povedal premiér po dnešnom rokovaní s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov, cirkví a ďalších inštitúcií o opatreniach na ozdravenie štátnych financií. Dodal, že o tejto zmene sa bude ešte rokovať.

S návrh na obmedzenie počtu dní pracovného pokoja prišla časť zamestnávateľov. Odbory výmenou za to požadujú kompenzácie ako napríklad obmedzenie práce nadčas. Zamestnávatelia v tomto prípade upozorňujú, že systém úľav by mohol ohroziť ekonomické výhody zrušenia sviatkov.

Piatky namiesto utorkov či štvrtkov

Podľa R. Fica okrem cirkevného sviatku Panny Márie Sedembolestnej pripadá do úvahy aj presúvanie voľna v súvislosti s niektorými ďalšími sviatkami a dňami pracovného pokoja. V praxi by to vyzeralo tak, že do práce by zamestnanci nešli v piatok bez ohľadu na to, na ktorý pracovný deň by v danom týždni voľno pripadlo. „Ako racionálny sa javí návrh, že keď štátny sviatok padne na pracovný deň od pondelka do štvrtka, možno by bolo správne nechať voľný deň na piatok, aby sa vytvoril predĺžený víkend,“ poznamenal premiér. Táto zmena, ktorá by sa však nedotkla napríklad Vianoc, by podľa neho podnikom umožnila lepšie zorganizovať prácu.

Na Slovensku je v súčasnosti päť štátnych sviatkov, ďalších desať dní je vyhlásených za deň pracovného pokoja.

Vláda vytipovala na rušenie septembrové sviatky

Púť v Šaštíne, 15. september 2011

Ilustračné foto - SITA / Ľudovít Vaniher