Napísal to v stredu denník The Washington Post s odvolaním sa na vládnych činiteľov. Hovorca ministerstva zahraničia novinám rozhodnutie potvrdil a povedal, že vývozné povolenia sa vydávajú „podľa daného prípadu“.

Rakety Ukrajinci nedostanú

Podľa washingtonského denníka ministerstvo tento mesiac vydalo licenciu na komerčný predaj pušiek M107A1 s príslušenstvom na Ukrajinu v hodnote 41,5 milióna dolárov (35 miliónov eur). Vývoz ťažších zbraní, o ktoré ukrajinská strana žiadala, napríklad protitankových rakiet Javelin, schválený nebol.

Americký Kongres už v roku 2014 schválil predaj bojových zbraní na Ukrajinu, ale vláda B. Obamu sa k tomu nikdy neodhodlala. Jej stanovisko bolo považované za faktický zákaz.

Terajšie rozhodnutie o predaji podľa amerického denníka schválil prezident Donald Trump na základe odporúčania ministrov obrany a zahraničných vecí Jamesa Mattisa a Rexa Tillersona. De facto embargo B. Obamu tým bolo zrušené.

Báli sa reakcie Kremľa

Tento týždeň schválila predaj bojových zbraní na Ukrajinu aj Kanada. Podľa amerických expertov už musela vedieť, že sa k rovnakému kroku odhodlajú aj Spojené štáty. Kongres bol o predaji amerických pušiek informovaný pred týždňom, bez toho aby to bolo oznámené verejnosti.

Niektorí činitelia sa podľa washingtonského denníka obávali reakcie Moskvy. Podľa šéfa Pentagónu J. Mattisa ale Ukrajina jednoducho bráni svoje územie a predaj bojových zbraní by nemal byť považovaný za provokáciu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval, že „predaj bojových zbraní zbytočne rozpáli už aj tak horúce hlavy ukrajinských nacionalistov“. Rusko dlhodobo tvrdí, že ukrajinskí nacionalisti chcú na Donbase „rozpútať krviprelievanie“.