Štátny program s možnosťou nakupovať z dotácií zbrane bezprostredne nepočíta, ale ani ju nevylučuje. Ministerstvo bolo podľa newyorského denníka niekoľkokrát oslovené otázkou, či je nákup zbraní za tieto prostriedky prípustný. Ministerka školstva Betsy DeVosová, ktorá je zároveň predsedníčkou federálnej komisie pre bezpečnosť na školách, v minulosti niekoľkokrát možnosť vyzbrojovania učiteľov verejne podporila.

Ministerský zámer vyvolal okamžitú negatívnu reakciu demokratov, ktorí návrh na nákup zbraní pre školy označili za obludný. Líderka demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová označila plán za najohavnejšie a najnebezpečnejšie zneužitie exekutívnych právomocí v dejinách moderného amerického školstva.

B. DeVosová podľa nej vedie protištudentskú kampaň v záujme zbrojnej lobby a ignoruje preverené a účinné metódy, ako zaistiť bezpečnosť na školách.

Americké školy prechádzajú ťažkým obdobím, ktoré poznačilo niekoľko krvavých incidentov s tragickými následkami. Bezpečnostné komisie, ktoré DeVosová predsedá, bola napríklad zriadená bezprostredne po streľbe na škole vo floridskom Parkland, ktorá pripravila o život 17 ľudí.

Celoštátne hnutie za zvýšenie bezpečnosti na školách naráža na argumenty vplyvnej Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA), ktorá naopak za záruku bezpečnosti považuje ozbrojený dohľad v školských zariadeniach. Právo na držanie zbraní zaručuje Američanom ústava.