Pripravované opatrenia na obmedzenie vplyvu vysokých cien energií by mali zahrnúť aj bytové domy s vlastnou kotolňou, ktoré v súčasnosti nepatria medzi odberateľov s regulovanými cenami plynu. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Zraniteľní odberatelia

,,Veľmi dôležité bolo riešenie zraniteľných odberateľov, to znamená nemocnice, školy, domovy sociálnych služieb, ale aj bytové domy s vlastnou kotolňou," povedala Remišová. Ministerstvo hospodárstva podľa nej pripravuje zmenu zákonov tak, aby aj domácnosti v bytových domoch s vlastnou kotolňou boli chránenými subjektmi.

Remišová zdôraznila, že nie všetky bytové domy s vlastnou kotolňou sa dobrovoľne odpojili od centrálneho zdroja vykurovania. ,,Mnohé bytové domy boli už postavené s vlastnou kotolňou," pripomenula ministerka.

Možnosť výberu

,,Zároveň je treba férovo povedať, že v časoch, keď boli ceny nízke, tak s veľkou pravdepodobnosťou domy s vlastnou kotolňou platili nižšie ceny, ako regulované ceny energií," dodala Remišová. Tieto bytové domy by podľa nej mali mať možnosť výberu, buď vstúpiť medzi regulované subjekty, alebo zachovať súčasný stav.

Ďalšie dôležité správy

Spoloènos Dalkia v Košiciach 6. októbra 2009 slávnostne otvorila prvú  kotolòu v Košiciach na biomasu (na snímke) na SPŠ Hutníckej . FOTO TASR - František Iván *** Local Caption *** kotolne kotol prevádzka prevádzková prax žiaci plnoautomatizované zariadenie otvorenie spa¾ovanie vykurovanie drevný odpad  biomasa ekologické palivo ekológia energetika alternatívna elektrická energia teplo obnovite¾né energetické zdroje úspora tepelná energia energetika
Neprehliadnite

Plyn neprimerane dražie aj pre domácnosti, pomohla by zmena pravidiel