Slovensko bude po novom prispievať do Medzinárodného vyšehradského fondu o 500 000 eur viac. Rovnako ako ostatné krajiny V4 tak bude ročne prispievať sumou 2,5 milióna eur. Vyplýva to z návrhu na zvýšenie pravidelného ročného príspevku Slovenskej republiky do Medzinárodného vyšehradského fondu, ktorý schválila vláda.

Ročný rozpočet fondu je v súčasnosti osem miliónov eur, pričom každá krajina V4 doň prispieva sumou dva milióny eur. Zvýšenie rozpočtu o dva milióny eur, teda zo súčasných osem na desať miliónov eur, iniciovalo poľské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine. Návrh schválili predsedovia vlád krajín V4 v Krakove 17. februára 2021.

Prostriedky Medzinárodného vyšehradského fondu slúžia na podporu grantov, štipendií a rezidenčných programov v oblasti kultúry, vedy, výskumu, vzdelávania, výmeny umelcov a mladých ľudí či projekty na podporu cezhraničnej spolupráce a rozvoja cestovného ruchu.

KK47 Erdőbénye - Ministri obrany členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zľava Jan Havránek (Česká republika), Jaroslav Naď (Slovensko), Tibor Benkő (Maďarsko) a Wojciech Skurkiewicz (Poľsko) počas tlačovej konferencie ministrov obrany členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4) 1. októbra 2021 v maďarskej obci Erdőbénye. FOTO TASR/DUNA/MTI - Janos Vajda
Defence Ministers Jan Havranek of the Czech Republic, Jaroslav Nad of Slovakia, Tibor Benko of Hungary and Minister of National Defence Wojci
Neprehliadnite

V4 zintenzívni obrannú spoluprácu a pripravuje spoločnú vojenskú jednotku